Gorące tematy:

Briefing prasowy „Lista Savchenko: ukarać winnych”

13.02.2015 Obrońcy praw człowieka z Fundacji Otwarty Dialog zaprezentowali „Listę Savchenko”, wzywając do nałożenia personalnych sankcji na wszystkich, którzy mają związek ze sprawą ukraińskiej pilotki.

Na liście znalazło się kilkudziesięciu rosyjskich urzędników, w tym prezydent Vladimir Putin oraz wszyscy członkowie rosyjskiej delegacji do PACE. W apelu skierowanym do kierownictwa NATO, PACE, Rady Europy i Komisji Europejskiej, a także Prezydenta Ukrainy, Rady Najwyższej Ukrainy i premiera obrońcy praw człowieka domagają się nałożenia personalnych sankcji na osoby z „Listy Savchenko” oraz przyczynienia się do ukarania winnych bezprawnych działań.

W czasie briefingu prasowego, który odbył się w Ukraińskim Kryzysowym Centrum Medialnym (UCMC), doradca polityczny Fundacji Petro Okhotin wyjaśnił:

Dzięki konsultacjom z rosyjskimi adwokatami Savchenko i przedstawicielami wspólnoty obrońców praw człowieka postanowiliśmy stworzyć „Listę Savchenko” – na wzór „Listy Magnitskiego”. Osoby, które miały związek z porwaniem i bezprawnym przetrzymywaniem ukraińskiej pilotki, powinny zostać ukarane. Inaczej powstanie niebezpieczny precedens stanowiący dowód bezkarności rosyjskich urzędników.

Przewodniczący Rady Fundacji Otwarty Dialog Bartosz Kramek opowiedział o walce, jaka jest prowadzona w obronie Nadii Savchenko na międzynarodowym froncie:

Polski oddział regularnie rozpowszechnia wśród europejskich mediów, organizacji pozarządowych i polityków raporty o tej sprawie, które przygotowują nasi analitycy. Europejczycy nie zawsze mają pełną informację. Do tego jeszcze wielu z nich znajduje się pod wpływem rosyjskiej propagandy. To jest mocny dokument, na podstawie którego my, jako organizacja zajmująca się obroną praw człowieka, będziemy mogli wywierać nacisk na wspólnotę europejską. Apelujemy do naszych kolegów i mediów, żeby także korzystali z tej listy.

O tym, według jakiej zasady powstawała „Lista Savchenko”, opowiedziała Anastasiia Chornohorska, koordynatorka projektu Fundacji:

Do listy zostały włączone cztery kategorie osób. Są to ludzie ponoszący odpowiedzialność za polityczne decyzje podejmowane w sprawie Savchenko; osoby, które preparowały dowody w trakcie postępowania przygotowawczego; ci, którzy podejmowali bezprawne działania na podstawie spreparowanych dowodów, a także ci, którzy to wszystko finansowali. Na liście znajduje się kilkadziesiąt nazwisk, wśród nich: szef Komitetu Śledczego FR Bastrykin, szef Administracji Prezydenta Volodin, lider Ługańskiej Republiki Ludowej Plotnitsky, członkowie rosyjskiej delegacji PACE, którzy nie poparli uwolnienia Savchenko, milionerzy Rotenberg, finansujący lobbystyczną sieć Rosji. Pierwsze miejsce na liście zajmuje prezydent Rosji Putin.

Wobec osób znajdujących się na liście, obrońcy praw człowieka domagają się ograniczenia wjazdu do krajów należących do PACE, UE i ONZ, zablokowania dostępu do kont bankowych i zajęcia ich majątku znajdującego na terenie innych krajów; przyczynienie się do przeprowadzenia obiektywnego śledztwa i właściwego ukarania osób odpowiedzialnych za porwanie, aresztowanie i przetrzymywanie w areszcie Nadii Savchenko.

W przypadku jakichkolwiek pytań, prosimy o kontakt:
Sekretarz prasowy Viiktoria Zhuhan
T: +38 063 995 75 57,
[email protected]