Gorące tematy:

Tatiana Paraskevich objęta międzynarodową ochroną na kolejne dla lata

Tatianie Paraskevich, byłej współpracowniczce kazachstańskiego dysydenta Mukhtara Ablyazova, przedłużono na okres dwóch lat międzynarodową ochronę w Czechach. Taką decyzję podjęły czeskie władze 18 lutego 2015 roku. Tym samym oddalono groźbę jej ewentualnej ekstradycji do Rosji i na Ukrainę. Przyznanie statusu możliwe stało się m.in. dzięki wysiłkom czeskiego europarlamentarzysty, Miroslava Poche.

O objęcie Paraskevich specjalnym statusem Poche interweniował bezpośrednio u czeskiego Ministra Spraw Wewnętrznych, Milana Chovaneca oraz czeskiego Ministra Spraw Zagranicznych, Lubomira Zaoraleka. Ochrona międzynarodowa jest zgodnie z ustawodawstwem czeskim formą szczególnego statusu prawnego nadawanego uchodźcom. Uniemożliwia na wyznaczony okres ekstradycję objętej nią osoby. 

W 2012, w sprawie o charakterze ewidentnie politycznym, Ukraina i Rosja postawiły Paraskevich fałszywe zarzuty, oskarżając ją o popełnienie przestępstw finansowych w zmowie z Mukhtarem Ablyazovem, głównym przedstawicielem opozycji wobec obecnego prezydenta Kazachstanu oraz otwartym krytykiem władz z Astany. Sam Ablyazov jest również obiektem wzmożonych prześladowań ze strony władz Kazachstanu. Obecnie oczekuje na decyzję o możliwej ekstradycji z Francji do Rosji lub na Ukrainę. Na tej podstawie, Paraskevich została umieszczona na liście osób poszukiwanych przez Interpol i aresztowana 12 maja 2012 roku w Czechach. Od tamtej pory toczy prawną batalię z rosyjską i ukraińską prokuraturą, które  wnioskowały o jej ekstradycję. 18 lutego 2014 roku MSW po raz pierwszy przyznało Paraskevich międzynarodową ochronę na okres jednego roku. Teraz, specjalny status i ochronę przedłużono jej na okres kolejnych dwóch lat. 

O grożącym Paraskevich niebezpieczeństwie związanym z ewentualną ekstradycją informowały liczne międzynarodowe organizacje ochrony praw człowieka, w tym Amnesty International. W jej sprawie apelowali też liczni europarlamentarzyści i krajowi politycy.

Z zadowoleniem przyjmujemy informację o przedłużeniu ochrony Pani Paraskevich, zwracamy jednak uwagę na fakt, że objęcie ochroną na kolejne dwa lata nie gwarantuje jej pełnej swobody i bezpieczeństwa. Nazwisko Paraskevich zostało ponoć usunięte z listy osób poszukiwanych przez Interpol, mimo to, w oparciu o doświadczenia związane z innymi sprawami, które Fundacja monitoruje, ryzyko, iż nazwisko Paraskevich znowu pojawi się na liście lub też, że nakaz aresztowania pozostaje ważny w innych krajach poza Czechami, jest wysokie. W ciągu ostatnich lat, Fundacja Otwarty Dialog aktywnie wzywała do większej transparentności Interpolu, która pozwoliłaby na zwiększenie ochrony osób prześladowanych politycznie.

W celu zyskania bardziej szczegółowych informacji, prosimy o kontakt:
Anna Koj, Dyrektor biura Fundacji Otwarty Dialog przy UE
[email protected]