Gorące tematy:

VIII Forum Europa-Ukraina: O uchodźcach wewnętrznych na Ukrainie

O problemach ludności cywilnej, znajdującej się w sercu wojny, rozmawiali goście z Ukrainy, Polski i Wielkiej Brytanii w ramach VIII Forum Europa-Ukraina w Łodzi.

Ośrodki badawcze szacują, że już ponad milion Ukraińców zmuszonych zostało do opuszczenia swoich domów z powodu trwającego konfliktu – stwierdziła Lyudmyla Kozlovska, otwierając międzynarodowy panel „Tackling Internal Displacement”.

Liczba wewnętrznie przesiedlonych, czyli uciekinierów z własnego kraju, wciąż rośnie. Działania pomocowe i akcje humanitarne dla ludności cywilnej są przygotowywane naprędce i okazują się niewystarczające. O tym jak stawić czoła wyzwaniu rozmawiali m.in. Wiktor Iwankiewicz, wiceminister z Ministerstwa Polityki Społecznej i Pracy Ukrainy, Wiktoria Ługańska doradca Pełnomocnika Rządu ds. Polityki Etniczno-narodowej w Sekretariacie Gabinetu Ministrów Ukrainy oraz  Christina Bennett, ekspert Instytutu Rozwoju Zagranicznego w Wielkiej Brytanii. Dyskusję poprowadziła Lyudmyla Kozlovska, Prezes Fundacji Otwarty Dialog.