Gorące tematy:

Briefing prasowy „ATO: ostatnia granica europejskiego bezpieczeństwa”

Polska posłanka Małgorzata Gosiewska i członek polskiego zespołu muzycznego „Taraka” Roman Chraniuk właśnie wrócili ze strefy АТО. Zawieźli oni do Stanicy Ługańskiej i na 29 Posterunek Kontrolny pomoc humanitarną zebraną przez Fundację Otwarty Dialog. Chraniuk przekazał także w darze własny samochód.

03.02.2015 o 11:30 w Ukraińskim Medialnym Centrum Kryzysowym oboje wzięli udział w briefingu prasowym na temat „АТО: ostatnia granica europejskiego bezpieczeństwa”.

Małgorzata Gosiewska od początku trwania Rewolucji Godności popierała Ukrainę, zarówno na mityngach Majdanu, jak i w czasie posiedzeń polskiego parlamentu. Roman Chraniuk razem z zespołem „Taraka” występował w strefie ATO w grudniu.

Foto: www.uacrisis.org/

Nikt nie widział pomocy organizacji międzynarodowych na wschodzie Ukrainy. Wszystko, co mają miejscowi mieszkańcy i armia, zostało przekazane przez ukraińskich wolontariuszy. Społeczeństwo obywatelskie Ukrainy zdaje egzamin po raz kolejny. A gdzie jest Europa, gdzie Polska? Jest mi wstyd, kiedy mówią, że ta wojna to tylko problem Ukrainy. Tak samo czuliśmy się w roku 1920, 1939, 1944. Ale widocznie Polacy szybko zapomnieli o swojej historii. Często spotykam się z Ukraińcami i oni wciąż nam dziękują. Jednak, moim zdaniem, pomoc polskich organizacji rządowych nie jest wystarczająca, ogranicza się do haseł i słów, ale nie zajmują się konkretnymi sprawami. Uważam, że Ukraina powinna otrzymać i wojskową i humanitarną pomoc. Pomoc medyczną można organizować samodzielnie. Po powrocie do Polski zajmę się stworzeniem ponadpartyjnej grupy do spraw pomocy dla Ukrainy. Polskim politykom trzeba przypomnieć, że Ukraina walczy także i o nas — powiedziała w czasie briefingu Małgorzata Gosiewska.

Roman Chraniuk podzielił się wrażeniami:

Rok temu „Taraka” była na Majdanie, zespół widział oczy Ukraińców, czuł ich energię, razem z nimi przeżywał Majdan. Teraz ,kiedy obok patriotycznego obowiązku każdego dnia pojawiają się nieszczęścia i śmierć, tym bardziej nie wolno zostawiać Ukrainy w biedzie. W grudniu razem z zespołem „Taraka” graliśmy w strefie АТО i obiecałem, że wrócę z pomocą humanitarną. Dlatego, kiedy się dowiedziałem, że jedną z najważniejszych potrzeb bojowników ATO są właśnie samochody, wsiadłem do swojego i odprowadziłem go na wschód. Z powrotem wróciłem pociągiem. Samochody są potrzebne do przewozu rannych, ewakuacji albo zwyczajnie, żeby szybko się przemieścić z miejsca na miejsce. Samochód jest na wagę życia. Z takim apelem zwrócimy się do Polaków: ofiarujcie swój samochód, żeby ktoś inny nie musiał ofiarować życia. Już następnego dnia po tym, jak zostawiłem swój samochód, pomógł on podczas transportu żołnierza, który został ranny odłamkiem miny.

Uczestnicy konferencji podziękowali również 12 Batalionowi Obrony Terytorialnej miasta Kijowa za opiekę.

W przypadku jakichkolwiek pytań, prosimy o kontakt:
Rzecznika prasowy na Ukrainę, Viktoriia Zhuhan
[email protected]
T: +38 063 995 75 57,
Fundacja Otwarty Dialog

Małgorzata Gosiewska – posłanka na Sejm RP z ramienia partii „Prawo i Sprawiedliwość”, członkini sejmowego Komitetu Spraw Zagranicznych, zajmuje się sprawami Europy Wschodniej. Jej kandydaturę w wyborach do Europarlamentu (2014 r.) poparł Michaił Saakaszwili. Wiele czasu spędziła na Majdanie w Kijowie, regularnie brała udział w mityngach EuroMajdanu organizowanych w Warszawie. Wraz z rozwojem konfliktu na wschodzie zaczęła jeździć do strefy АТО z pomocą humanitarną. Wielokrotnie i bezwarunkowo występowała z poparciem dla Ukrainy w jej walce o europejski kierunek rozwoju.

Roman Chraniuk – polski muzyk pochodzący z Ukrainy, członek polsko-ukraińskiego zespołu „Taraka”. Wspólnie z zespołem, który zasłynął dzięki piosence „Podaj rękę Ukrainie” («Подай руку Украине») występował na Majdanie. Brał udział w mityngach EuroMajdanu w Warszawie. Dwa tygodnie temu wybrał się do strefy ATO własnym samochodem, żeby przekazać go na potrzeby ukraińskiej armii.