Gorące tematy:

Były poseł Dumy apeluje o zwolnienie Rafisa Kashapova

Grupa intelektualistów narodowości tatarskiej, w tym były poseł Dumy Państwowej, zasłużeni artyści oraz naukowcy poręczyła za prowadzącego głodówkę działacza Rafisa Kashapova. W apelu skierowanym 04.02.2015 r. do przewodniczącego Komitetu Śledczego w Kazaniu wezwali do wypuszczenia go z więzienia i zaapelowali o zgodę, żeby odpowiadał z wolnej stopy.

Rafis Kashapov

działacz tatarski

Republika Tatarstanu

Jeden z najważniejszych aktywistów tatarskich z Republiki Tatarstanu i liderów ruchu autonomicznego. Prowadzi głodówkę w więzieniu w Kazaniu. Trafił tam po powrocie z Turcji, gdzie organizował wsparcie dla Ukrainy i Tatarów z Krymu.

Autorzy emocjonalnego listu, który podpisało 7 osobistości tatarskiego życia społecznego, kulturalnego i naukowego, zaapelowali do śledczych o okazanie gestu humanitaryzmu. Kashapov po tym jak został pobity 5 lat temu nie cieszy się dobrym zdrowiem, a przebywanie w więzieniu i prowadzenie głodówki zagraża jego życiu i zdrowiu. Pod silną presją psychiczną jest także najbliższa rodzina działacza, która jest na jego utrzymaniu.

Podpisani przypominają, że Kashapov jest aktywistą o wielkich zasługach dla odrodzenia kultury i języka tatarskiego. Jako praworządny obywatel nie utrudniałby prawidłowo prowadzonego postępowania w swojej sprawie. Apel wysłano pocztą na ręce Pavla Nikolayeva, przewodniczącego Komitetu Śledczego. Drugi egzemplarz otrzymał śledczy Shamsudinov, znany z zaangażowania przeciw Kashapovowi, z prośbą o włączenie do akt sprawy, jednak nie przyjął go. Następnego dnia, 05.02.2015 r., apel opublikowała lokalna gazeta Zvezda Povolzhya (Звезда Поволжья).

Rafis Kashapov to jeden z najważniejszych współczesnych działaczy tatarskich, lider Wszechtatarskiego Centrum Publicznego (ВТОЦ) z Naberezhnye Chelny (Republika Tatarstan w Rosji). Od lat 90. XX wieku prowadził działalność wydawniczą, fundował stypendia i wspierał przejawy odrodzenia tatarskiego. Organizował także pomoc dla ofiar konfliktów w różnych częściach byłego ZSRR. Wielokrotnie był aresztowany, władze odebrały prowadzone przez niego centrum kulturalne. Gdy w 2003 r. został przymusowo zamknięty w szpitalu psychiatrycznym, pomoc prawną oferował mu z Londynu Borys Bierezowski. Kashapova wspierali m.in. słynna dziennikarka Anna Politkowska, oraz obrońcy praw człowieka z organizacji Memoriał.

Pod koniec 2014 r. Rafis Kashapov pojechał do Turcji, gdzie organizował protesty przeciwko prześladowaniu Tatarów Krymskich po rosyjskiej aneksji Półwyspu. Wyraził też swoją solidarność z Ukrainą. Obok Tatarów w protestach udział wzięli także inni przedstawiciele diaspory ludów turkijskich m.in. Azerzy, Baszkirzy, Kazachowie, Ujgurzy, zamieszkujący rozległe obszary Rosji, Kaukazu i Azji Centralnej. Kashapov apelował o jedność ludów turkijskich (razem to ok. 200 milionów osób) wobec polityki Rosji zagrażającej krajom sąsiednim i nieprzychylnej mniejszościom.

Z więzienia Rafis Kashapov zwrócił się z apelem do Prezydenta Turcji o przyznanie jego najbliższej rodzinie statusu uchodźców i objęcie ochroną.

Po powrocie do Tatarstanu Kashapov 28.12.2014 r. został aresztowany i oskarżony z artykułu 282.1 kodeksu karnego o podsycanie nienawiści na tle narodowościowym, za co grozi mu do 4 lat pozbawienia wolności. Bezpośrednim uzasadnieniem takiego zarzutu, były wpisy na serwisie społecznościowym VKontakcie, gdzie działacz publikował notki zatytułowane „Ukraina i Krym będą wolne od okupantów”, czy „Gdzie Rosja tam łzy i śmierć”. Śledczy próbują na nim wymusić przyznanie do innych rzekomych czynów, co pogorszyłoby jego sytuację prawną. W proteście przeciwko swojemu położeniu 19.01.2015 r. podjął głodówkę. Dzień później Sąd Najwyższy Republiki Tatarstan podtrzymał decyzję sądu rejonowego o zastosowaniu aresztu na 60 dni. 

Zastraszani są prawnicy Kashapova, a jego żonę szantażowano usiłując zmusić ją do złożenia zeznań jeśli chce odwiedzać męża. Z więzienia Rafis Kashapov zwrócił się z apelem do Prezydenta Turcji o przyznanie jego najbliższej rodzinie statusu uchodźców i objęcie ochroną.

Represje spotykają nie tylko najbliższych, ale także nieznajomych, którzy wstawiają się za Kashapovem. Odnotowano przypadki zwolnień z pracy lub zatrzymań aktywistów, którzy wyszli na ulice Kazania, żeby protestować przeciw aresztowaniu Rafisa.

Ogłoszenie apelu przez znane osobistości życia tatarskiego w Rosji to akt odwagi, za który mogą spotkać ich represje. Poniżej, publikujemy oryginalną treść apelu, którą podpisali:

 • F. Safiulin- Emerytowany pułkownik, Poseł Rady Państwowej RT (1990-1999r.), Poseł Dumy Państwowej Federacji Rosyjskiej (2000-2003 r.);
 •  A. Zjalalow- profesor nauk biologicznych, Zasłużony Naukowiec Republiki Tatarstan, Laureat Nagrody Państwowej Republiki Tatarstanu;
 •  D. Sulejmanov- Wiceprezes Akademii Nauk RT, akademik Akademii Nauk RT, profesor, Laureat Nagrody Państwowej Republiki Tatarstanu;
 •  A. Szakirov- Narodowy artysta Federacji Rosyjskiej, Republiki Tatarstan; Laureat Nagrody Państwowej Republiki Tatarstanu im. Tukaja;
 •  N. Dunajev- Zasłużony Artysta Federacji Rosyjskiej, Narodowa artysta RT, Laureat Nagrody Państwowej Republiki Tatarstanu im. Tukaja;
 •  M. Farukszyn- członek Akademii Nauk, Profesor, Doktor filozofii, Zasłużony Naukowiec Federacji Rosyjskiej, Republiki Tatarstan;
 •  D.Iskakov- Doktor Nauk Historycznych, Laureat Nagrody Państwowej Republiki Tatarstan.  

Fundacja Otwarty Dialog uznaje zatrzymanie Rafisa Kashapova i szykanowanie osób, które występują w jego obronie, za niedopuszczalną ingerencję władz rosyjskich w wolność słowa. 

Apele o jego uwolnienie można kierować na adres:

 • Prokuratura Republiki Tatarstan:
  Прокуратура Республики Татарстан
  420111, г. Казань,
  ул. Кремлевская, 14
  Прокурор РТ
  Нафиков Илдус Саидович
  +7 843 291 19 25
 • Komitet Śledczy Republiki Tatarstanu:
  Руководителю следственного управления Следственного комитета по Республике Татарстан
  Павлу Николаеву
  Российская Федерация
  Республика Татарстан
  г. Казань 420015
  ул. Большая Красная, 39