Gorące tematy:

Apele ukraińskich obrońców praw człowieka zostały uwzględnione w rezolucji PACE

Przekonanie europejskich urzędników o konieczności pozbawienia Rosji prawa głosu było niezwykle trudne. Jednak udało się tego dokonać. Konferencje i nieformalne spotkania, pikiety i apele przyniosły oczekiwane rezultaty. O tym, jak obrońcy praw człowieka występowali w obronie ukraińskich interesów w PACE, opowiadają przedstawiciele Fundacji Otwarty Dialog.

Niezwykle trudno było przekonać Europejczyków. Jak zaczarowani powtarzali, że „potrzebny jest dialog” i „Rosji trzeba dać szansę”. Na pytanie, jakie z szans przedstawionych przez Europę i Ukrainę zostały wykorzystane przez Rosję, nikt nie udzielił odpowiedzi. Nie mogli też odpowiedzieć, jak przy pomocy rezolucji będą żądać czegokolwiek od Rosji, jeżeli nawet nie mogą doprowadzić do uwolnienia swojej koleżanki Savchenko – opowiada na temat doświadczeń wyniesionych z rozmów z europejskimi politykami i delegatami PACE Lyudmyla Kozlovska, prezes Fundacji Otwarty Dialog. Poza tym dodaje: – Wielkie podziękowania należą się ukraińskiej delegacji, która prawie jednym frontem walczyła z przekupionym rosyjskim lobbingiem. „Prawie”, ponieważ wśród delegatów są jawni dywersanci tacy jak Yuliya Levochkina.

Siłami Otwartego Dialogu i przy współudziale Pietera Omtzigta (Europejska Partia Ludowa) i Franco Schwabe (Partia Europejskich Socjalistów), wczoraj w Strasburgu odbyła się sesja towarzysząca obradom, poświęcona sprawie Savchenko i łamaniu przez Rosję prawa międzynarodowego. Lyudmyla Kozlovska i Mark Feygin (adwokat Savchenko) opowiadali o systematycznym łamaniu przez Rosję międzynarodowych norm, w tym w sprawie Nadii Savchenko.

 

W przeddzień głosowania Fundacja Otwarty Dialog przyczyniła się do odbycia spotkań przez przewodniczącą PACE Anne Brasseur i komisarza praw człowieka Rady Europy Nilsa Muižnieksa z adwokatem Markiem Feyginem, który zwrócił się do europejskich urzędników o udzielenie pomocy w uwolnieniu Nadii i zdecydowaną reakcję na liczne przypadki łamania przez Rosję prawa międzynarodowego.

Wcześniej, 26.01.2015, w listach  do Jana Tombińskiego, Anne Bresseur i Jean-Claude Juncker‘a obrońcy praw człowieka z Fundacji Otwarty Dialog i Centrum Swobód Obywatelskich domagali się od europejskich urzędników uznania „DRL” i „LRL” za organizacje terrorystyczne, ukarania winnych porwania ukraińskich więźniów politycznych i preparowania przeciwko nim spraw oraz wydania zakazu udziału Rosji w PACE.

 

W apelu do PACE, wystosowanym przez brukselskie biuro Fundacji 20.01.2015, obrońcy praw człowieka domagali się wzmocnienia ograniczeń w uczestnictwie delegacji Federacji Rosyjskiej w posiedzeniach Zgromadzenia, łącznie z całkowitym jej wykluczeniem. Fundacja Otwarty Dialog zaznaczyła, że przywrócenie Rosji prawa głosu doprowadzi do sytuacji, w której rosyjska delegacja razem z prorosyjskimi sojusznikami będzie mogła zablokować ważne decyzje, w których treści zawarta będzie krytyka bezprawnych działań Federacji Rosyjskiej na Ukrainie.

Obrońcy praw człowieka kontynuują działania w sprawie Savchenko. – Mamy nadzieję, że Nadiya zaprzestanie prowadzenia strajku głodowego i pozwoli, żeby o nią powalczyć – dodają.

Zobacz:

Czytaj także: