Gorące tematy:

Ukraińskie media o kijowskim wiecu pamięci

22 stycznia ulicami Kijowa przeszedł marsz pamięci pierwszych ofiar protestów na Majdanie – o czym poinfomowały ukraińskie media. Do wspólnego marszu nawoływały ukraińskie organizacje pozarządowe, w tym Fundacja Otwarty Dialog. Do obchodów włączyli się także licznie mieszkańcy stolicy.

O wspólnym marszu napisał m.in. SocPortal, zachęcając tych, którzy nie będą mogli uczestniczyć w pochodzie do zapalania świeczek w swoich domach i kościołach. Z kolei portal Gazeta.ua oszacował, że na Majdanie zebrało się około tysiąca ludzi, by oddać hołd dla pierwszych poległych bohaterów, takich jak Michael Zhyznevski czy Roman Senyk. Portal internetowy Tyzhden.ua zwrócił uwagę na to, iż uczestnicy wyposażeni byli w ok. 150 flag z różnych regionów Ukrainy.

Wywiadu dla SocKraina TV Channel udzieliła Anastasiia Chornohorska z Fundacji Otwarty Dialog, która w programie “Jedyna Kraina” rozmawiała o znaczeniu pierwszych poległych dla rozwoju protestu. Według Chornohorskiej, pierwsze cztery ofiary stały się cezurą, która podzieliła Majdan na okres pokojowego protestu i brutalnej rewolucji.

Źródła: SocPortalKreschatic KievSocKraina TV Channel1+1 TV channel1 national channelDay Kiev NewspaperPortal UkrPohliadGazeta.uaNovoye Vremya PortalRadio LibertyTyzhden PortalUA Racurs portal