Gorące tematy:

Holenderski parlamentarzysta apeluje w sprawie Savchenko

Członek Zgromadzenia Parlamentarnego Rady Europy (PACE), Pieter Omtzigt wystosował pisemne zapytanie do Komitetu Ministrów w sprawie N. Savchenko, w którym zapytał o to jakie działania podjęto by uwolnić ukraińską porucznik.

Już wcześniej Omtzigt zwracał się do Komitetu Ministrów Rady Europy, składającego się z ministrów spraw zagranicznych państw członkowskich organizacji, w sprawie porwanej i uwięzionej Ukrainki, jednak do tej pory nie uzyskał on odpowiedzi.

Jak zwraca uwagę od października, kiedy wystosował pierwsze pisemne zapytanie, sytuacja uległa zmianie. Savchenko, która dalej przebywa w areszcie, została wybrana do Rady Najwyższej Ukrainy oraz sprawuje funkcję delegata PACE. Funkcje te gwarantują jej parlamentarny immunitet. Jednocześnie ukraińska porucznik ogłosiła strajk głodowy, który trwa już 48 dni – informuje Omtzigt – a jej stan zdrowotny ulega pogorszeniu. W związku z tym Omtzigt zapytał jakie działania podjął w sprawie Savchenko Komitet Ministrów przez ostatnie cztery miesiące by doprowadzić do jej uwolnienia.

Źródło: assembly.coe.int