Gorące tematy:

Rafis Kashapov dalej głoduje

Zatrzymany w Kazaniu działacz tatarski, który głośno solidaryzował się z Ukrainą, już drugi tydzień prowadzi głodówkę protestacyjną. Tymczasem represje dotykają osób, które występują w jego obronie, a lokalna telewizja publikuje materiały oczerniające aktywistę. 

Według adwokata tatarskiego działacza, śledztwo prawdopodobnie zacznie się w przyszłym tygodniu. Powołana została grupa śledczych, składająca się z 4-5 osób, która przygotowała ekspertyzę na temat zarzutów stawianych Rafisowi, ale obrona nie mogła się z nią zapoznać. – Może pozwolą mi się z nią zapoznać kiedy ruszy formalnie dochodzenie, a może dopiero po jego zakończeniu – zastanawia się prawnik. 

Nie czekając na wyniki śledztwa własną wersję wydarzeń przedstawiła lokalna państwowa telewizja „Nowy Wiek”. 18.01.2015 r. wyemitowała materiał prezentujący Rafisa Kashapova jako ekstremistę. Jego poglądy, że Krym został zajęty, a wschodnia Ukraina zaatakowana przez Rosję, prowadzący uznał za niepoważne dziwactwa, które można co najwyżej przemilczeć. W materiale pojawiły się także wypowiedzi jego brata Nafisa, który przebywa w Polsce, oraz zdjęcia z warszawskich akcji solidarności z Ukrainą.

Rafis Kashapov to jeden z liderów tatarskiego odrodzenia z Naverezhnye Chelny w Republice Tatarstan, w składzie Federacji Rosyjskiej. Został aresztowany 28.12.2014 r., krótko po powrocie z Turcji, gdzie organizował protesty przeciwko aneksji Krymu i rządom Vladimira Putina w Rosji. Nawoływał w nich do jedności narodów turkijskich mieszkających w Turcji, na Kaukazie, w Rosji i Azji Środkowej oraz solidarności z prześladowanymi Tatarami Krymskimi. Bezpośrednim powodem wszczęcia sprawy karnej były wpisy na serwisie VKontaktie, w których m.in. porównywał reżim rosyjski do dyktatury hitlerowskiej. Władze zakwalifikowały to jako przestępstwo nawoływania do nienawiści na tle narodowościowej (artykuł 282.1 kodeksu karnego), za co grozi do 4 lat więzienia.  

Po zatrzymaniu Rafisa kilka razy prosiłam o możliwość odwiedzenia męża i dopiero 15 stycznia otrzymałam zgodę na pierwsze spotkanie z nim – mówi żona Kashapova, Nurzia. – Następne spotkanie powinno odbyć się 29 stycznia, ale pod warunkiem, że zostanę przesłuchana. Kilka razy tłumaczyłam śledczym, że nie mam na to ochoty, ale oni niegrzecznie odpowiedzieli, że i tak mnie przesłuchają. Grozili mi i obawiam się, że jeżeli nie zgodzę się, to ze mną też coś się stanie. Nagabują mnie, żeby przyjść na przesłuchanie, ale nie wysyłają oficjalnego wezwania – dodaje.

Problemy spotykają nie tylko najbliższych Kashapova. Jak relacjonuje jego żona, wiele osób spontanicznie protestowało po zatrzymaniu działacza, organizując jednoosobowe pikiety. Z tego powodu aktywista Danis Safargaliev, który zorganizował taką akcję w Kazaniu, stolicy Tatarstanu, został zwolniony z pracy. Drugiego aktywistę zatrzymano w Irzewsku. Został przesłuchany przed sądem. – Wszyscy, którzy wychodzą na ulice, żeby wyrazić wsparcie dla niego, spotykają się z szykanami – podsumowuje Nurzia Kashapova. 

Adwokat ostatni raz widział się z Rafisem 22.01.2015 r. Mijała wtedy 4 doba od kiedy rozpoczął głodówkę. – Mówił mi, że dzień wcześniej zaszli do niego pracownicy aresztu śledczego i namawiali go do zakończenia protestu. Głodówka jest dla Rafisa wyrazem protestu wobec bezprawnego zatrzymania, wszczęcia śledztwa i prześladowania osób, które myślą inaczej. A także wobec interwencji Rosji w wewnętrzne sprawy Ukrainy – stwierdził adwokat. Powody, dla których Rafis zdecydował się na ten radykalny krok wyłożył także w oświadczeniu, które przekazał naczelnikowi więzienia tuż przed rozpoczęciem głodówki.

Początkowo Kashapov był w celi razem z 5-6 więźniami, potem został przeniesiony do dwuosobowej celi. Obecnie siedzi sam. Według adwokata aresztowanie Rafisa jest pokazem siły władzy i jedocześnie przestrogą dla innych. Dlatego jego głodówka odbierana jest jako wyraz buntu, wymierzonego w reżim Putina.

Fundacja Otwarty Dialog uznaje zatrzymanie Rafisa Kashapova i szykanowanie osób, które występują w jego obronie, za niedopuszczalną ingerencję władz rosyjskich w wolność słowa. 

Apele o jego uwolnienie można kierować na adres:

 • Prokuratura Republiki Tatarstan:
  Прокуратура Республики Татарстан
  420111, г. Казань,
  ул. Кремлевская, 14
  Прокурор РТ
  Нафиков Илдус Саидович
  +7 843 291 19 25
 • Komitet Śledczy Republiki Tatarstanu:
  Руководителю следственного управления Следственного комитета по Республике Татарстан
  Павлу Николаеву
  Российская Федерация
  Республика Татарстан
  г. Казань 420015
  ул. Большая Красная, 39