Gorące tematy:

Polscy parlamentarzyści zaapelowali do Ministra Sprawiedliwości Hiszpanii o zakończenie sprawy wytoczonej kazachskiemu działaczowi

Polscy posłowie na Sejm RP, w liście skierowanym do Ministra Sprawiedliwości Hiszpanii Rafaela Catala, wyraził swoje zaniepokojenie zatrzymaniem na terenie Hiszpanii kazachstańskiego działacza Muratbeka Ketebayeva, który uzyskał w Polsce status uchodźcy.  

Jak wskazują w swoim apelu, ekstradycji domagają się władze Kazachstanu, państwa które „nagminnie łamie prawa człowieka”. Ekstradycja rodzi więc realne ryzyko zagrożenia życia działacza. Powołując się na Konwencję Genewską i wypływającą z niej zasadę non-refoulement oraz zasadę eksterytorialności statusu uchodźcy, posłowie zwrócili się z prośbą do Ministra Sprawiedliwości Hiszpanii o zakończenie sprawy wytoczonej Ketebayevowi w Madrycie. 

Ketebayev wywodzi się z byłej elity politycznej (sprawował m.in. funkcję wiceministra gospodarki), którą porzucił opowiadając się po stronie opozycji demokratycznej. Jest jednym ze współzałożycieli największej niezależnej partii Alga!, a od czasu emigracji rzecznikiem zmian prodemokratycznych w Kazachstanie. Za swoją działalność jest ścigany przez Astanę przy wykorzystaniu mechanizmów Interpolu.

Pod apelem podpisali się m.in. Marcin ŚwięcickiKrzysztof Maciejewski, Małgorzata Gosiewska, Iwona Arent, Jan Krzysztof Ardanowski oraz Józef Rojek.