Gorące tematy:

Europosłowie w obronie Mukhtara Ablyazova i Vladimira Kozlova

Europarlamentarzyści zasiadający w polskiej delegacji frakcji Europejskich Konserwatystów i Reformatorów (EKR) wystosowali pytanie pisemne do Wysokiej Przedstawiciel UE ds. Zagranicznych i Polityki Bezpieczeństwa Federici Mogherini oraz Europejskiej Służby Działań Zewnętrznych w sprawie obecnej sytuacji opozycji demokratycznej w Kazachstanie.

W swojej interpelacji, 11 polskich europosłów (Andrzej Duda, Anna Fotyga, Beata Gosiewska, Marek Gróbarczyk, Marek Jurek, Zdzisław Krasnodębski, Stanisław Ożóg, Bolesław Piecha, Kazimierz Ujazdowski, Jadwiga Wiśniewska i Janusz Wojciechowski) odniosło się do masowych represji władz kazachskich wobec opozycji po tragicznych wydarzeniach z Zhanaozen w 2011 r. 

Europarlamentarzyści zwrócili uwagę m.in. na brak uczciwych procesów sądowych w Kazachstanie, a także wykorzystywanie przez ten kraj tortur i przymusowego leczenia psychiatrycznego jako środków walki z przeciwnikami reżimu Nursultana Nazarbayeva.

W tym kontekście wymienieni zostali m.in. przebywający we Francji dysydent Mukhtar Ablyazov, przeciwko, któremu wykorzystywane są politycznie motywowane wnioski ekstradycyjne; Vladimir Kozlov, lider opozycji w kraju, odsiadujący wyrok 7,5 roku więzienia oraz Zinaida Mukhortova, prawniczka i obrończyni praw człowieka zwolniona niedawno z przymusowego pobytu w szpitalu psychiatrycznym.

W pytaniach zadanych szefowej unijnej dyplomacji, europosłowie poruszyli także kwestie kontaktów handlowych, nawiązując do wynegocjowanej we wrześniu 2014 r. wzmocnionej Umowie o Partnerstwie i Współpracy (ang. PCA) pomiędzy UE i Kazachstanem, na którą zgodę będzie musiał wyrazić Parlament Europejski.

Pytanie – LINK
Odpowiedz – LINK