Gorące tematy:

Członek PACE Pieter Omtzigt wzywa Ukrainę do odwołania wniosku o ekstradycję Ablyazova

Członek PACE i holenderski parlamentarzysta Pieter Omtzigt zwrócił się z pismem do swojego kolegi z PACE Sergeya Soboleva, deputowanego z ramienia partii „Batkivshchyna”. Informację na ten temat przekazała zajmująca się obroną praw człowieka  ̶  Fundacja Otwarty Dialog.

– Uwzględniając zmiany w ukraińskim życiu politycznym i społecznym po osiągnięciach Majdanu, których celem było zniszczenie elementów korupcji i wstąpienie Ukrainy na drogę poszanowania praworządności i podstawowych praw, zwracam się do Pana z apelem o ponowne rozpatrzenie w trybie pilnym ukraińskiego wniosku o ekstradycję Mukhtara Ablyazova lub każdego z jego byłych partnerów, a także o rozpatrzenie kwestii cofnięcia wniosku, jeśli nie można zagwarantować sprawiedliwego procesu Ablyazovowi i jego rodzinie – pisze Omtzigt.

Polityk zaznacza, że pomimo poważnych zarzutów, Ablyazov nie będzie mógł liczyć na sprawiedliwy proces w Kazachstanie. Wiele niezależnych organizacji pozarządowych informowało o jego sprawie oraz nadużyciach występujących w systemach prawnych Kazachstanu i Rosji.

Mam nadzieję, że Ukraina zrewiduje swój udział w tej sprawie i podejmie decyzję o niepodejmowaniu współpracy z reżimami takich państw jak Kazachstan czy Rosja, które wielokrotnie w ciągu ostatnich miesięcy nie realizowały swoich międzynarodowych zobowiązań – podkreślono w piśmie.

Jak informują w „Otwartym Dialogu”, wielu polityków europejskich i organizacji obrony praw człowieka wyraziło zaniepokojenie z powodu udziału Ukrainy we wniosku ekstradycyjnym kazachskiego opozycjonisty Mukhtara Ablyazova (więcej informacji tutaj  https://ua.odfoundation.eu/a/5523,mizhnarodna-pidtrimka-muhtara-ablyazova-yak-opoziciynogo-politika ).

Mukhtar Ablyazov – kazachski dysydent i główny przeciwnik prezydenta Nursultana Nazarbayeva. Oficjalnie swoją działalność opozycyjną Ablyazov rozpoczął w 2001 roku, kiedy wspólnie z innym opozycjonistą, byłym gubernatorem jednego z obwodów Kazachstanu, ogłosił powstanie ruchu opozycyjnego „Demokratyczny Wybór Kazachstanu”. Obecnie przebywa w areszcie we Francji, gdzie trwa jego proces ekstradycyjny. Wnioski w tej sprawie zostały złożone przez Rosję i Ukrainę w okresie sprawowania rządów przez Viktora Yanukovycha. W przypadku ekstradycji Ablyazova do Rosji lub na Ukrainę istnieje prawdopodobieństwo, że zostanie on przekazany do Kazachstanu, gdzie grożą mu tortury albo nawet śmierć.

Pobierz pismo Pietera Omtzigta