Gorące tematy:

Eurodeputowany: „Będziemy wzywać władze Kazachstanu, aby włączyły do dochodzenia międzynarodowych obserwatorów”

Poseł do Parlamentu Europejskiego: „Będziemy wzywać władze Kazachstanu, aby włączyły do dochodzenia międzynarodowych obserwatorów”.

We wtorek, 21 lutego 2012 r., eurodeputowany Piotr Borys odwiedził miasto Zhanaozen w Kazachstanie. Podczas swojej wizyty spotkał się z przedstawicielami administracji miasta i lokalnymi mieszkańcami.
Piotr Borys spotkał się z akimem Obwodu  Mangistauskiego Baurzhanem Mukhamedzhanovem, z którym omówił kwestie dotyczące ogólnej sytuacji w Kazachstanie, zagadnienia współpracy w sferze gospodarczej; poruszono również problem zatrudnienia pracowników naftowych.

Podczas wizyty, Piotr Borys wyraził swoje poparcie dla udziału niezależnych ekspertów w zbadaniu wydarzeń w mieście Zhanaozen Obwodu Mangistauskiego, które miały miejsce w dniu 16 grudnia 2011 r.: „Będziemy wzywać władze Kazachstanu, aby włączyły do dochodzenia, prowadzonego przez Prokuraturę Generalną, zagranicznych obserwatorów.” Baurzhan Mukhamedzhanov skomentował słowa Borysa, powołując się na przepisy prawne: „Kazachstan chciałby sam przeprowadzić dochodzenie, ponieważ stanowi to element suwerenności kraju. Ponadto otrzymaliśmy gwarancje przejrzystości i otwartości dochodzenia”.

Podczas spotkania z mieszkańcami, Piotr Borys wysłuchał zeznań osób na temat tragicznych wydarzeń z 16 grudnia 2011 roku.

Na YouTube.com dostępny jest fragment materiału filmowego ze spotkania Piotra Borysa z mieszkańcami Obwodu Mangistauskiego. Na wideo nagrane jest zeznanie Tamary Yergazevej, mówiącej, że jej mąż, Zhanbyr Yergazev, został ranny podczas rozproszenia demonstracji pracowników naftowych przez policję. W materiale filmowym są również Nurken Bekbolatova, siostra zatrzymanego Naryna Zharylgasynova i jego matka Tapesh Osmanova; Asem Bazarbaeva, córka zmarłego po pobiciu w departamencie policji Zhanaozenu Bazarbaya Kenzhebayeva.