Gorące tematy:

Europejscy politycy w obronie kazachskiego dysydenta M. Ablyazova

Francuska poseł i przewodnicząca Komisji Spraw Europejskich w Zgromadzeniu Narodowym, Danielle Auroi oraz hiszpański europoseł i członek Komisji Spraw Zagranicznych Parlamentu Europejskiego, Fernando Maura Barandiaran zaapelowali w sprawie Mukhtara Ablyazova, kazachskiego opozycjonisty i politycznego przeciwnika prezydenta Nursultana Nazarbayeva.

W piśmie do  Ministerstwa Spraw Zagranicznych Francji i ministra Laurenta Fabiusa, poseł Auroi powołując się na decyzję Sądu Apelacyjnego w Lyonie z 24 października, który zezwolił na ekstradycję Ablyazova do Rosji lub na Ukrainę, zwrócił uwagę na ryzyko przekazania dysydenta w ręce kazachstańskich władz. Wobec zagrożenia torturami w kraju macierzystym, Auroi zapytała o stanowisko francuskiego rządu w sprawie Ablyazova. Jednocześnie podkreśliła iż posiada on azyl polityczny w Wielkiej Brytanii. 

Europoseł Maura Barandiaran zwrócił także uwagę na sprawę byłego współpracownika kazachskiej opozycji i byłego szefa ochrony Ablyazova, Aleksandra Pavlova, który uniknął ekstradycji do Kazachstanu i uzyskał ochronę w Hiszpanii. Barandiaran sprawując mandat w hiszpańskim parlamencie był zaangażowany w sprawę Pavlova, apelując o niedopuszczenie do przekazania go Akordzie.