Gorące tematy:

Obrońcy praw człowieka wezwali Hollande’a do zaprzestania współpracy z Nazarbayevem

W dniu 5 grudnia o godzinie 11:00 obrońcy praw człowieka z Fundacji Otwarty Dialog protestowali przed Ambasadą Francji na Ukrainie. W oświadczeniu podpisanym przez przedstawicieli Fundacji Otwarty Dialog, Centrum Swobód Obywatelskich i Centrum Informacji o Prawach Człowieka, aktywiści wezwali prezydenta Francji do nieudzielania pomocy w walce przeciwko demokracji, którą prowadzi Nursultan Nazarbayev.        

Na rozciągniętym łańcuchu zostały przymocowane portrety więźniów politycznych reżimu: opozycyjnego polityka i dysydenta Mukhtara Ablyazova – współzałożyciela partii „Demokratyczny Wybór Kazachstanu”, Mukhtara Dzhakisheva, lidera partii „Alga!” – Vladimira Kozlova, obrońców praw człowieka Vadima Kuramshina i Zinaidy Mukhortovej oraz poety Arona Atabeka. Wszyscy prześladowani są za walkę o przemiany demokratyczne. Na wniosek Ukrainy bądź Rosji może też dojść do ekstradycji Mukhtara Ablyazova z Francji. Jeśli do tego dojdzie, grożą mu tortury, a nawet śmierć.

Zdjęcia: Nikita Gubar

W liście otwartym aktywiści poprosili Hollande’a o niedopuszczenie do ekstradycji Mukhtara Ablyazova oraz o podniesienie sprawy praw człowieka podczas wizyty. Pismo od obrońców praw człowieka przyjęła Julie Fort, pierwszy sekretarz Ambasady Francji na Ukrainie.

Wizyta Hollande’a w Kazachstanie zaplanowana na 5-6 grudnia poprzedza rocznicę krwawego stłumienia wiecu w Zhanaozen w 2011 roku. Zdaniem uczestników akcji protestacyjnej, „lider europejskiego kraju nie powinien zamieniać wartości, za które przelewał krew francuski naród, na chwilowe korzyści ze współpracy z dyktatorem” – jak napisano w oświadczeniu.

Współpraca Francji z dyktatorskimi reżimami Kazachstanu i Rosji niesie również zagrożenie dla Ukrainy. Wniosek o ekstradycję Ablyazova został złożony w okresie rządów Janukovycha i miał czysto polityczny charakter. Dzisiaj, kiedy Ukraina nie dokonała jeszcze lustracji, nie przeprowadziła reformy w organach ściganiach i nie ukarała osób odpowiedzialnych za śmierć aktywistów Majdanu, ekstradycja opozycjonisty jest niedopuszczalna – twierdzą przedstawiciele Otwartego Dialogu.

Wcześniej Fundacja protestowała przeciwko sprzedaży francuskiego lotniskowca typu „Mistral” do Rosji.