Gorące tematy:

Manuela Serra apeluje do prezydenta Francji

Włoska senator Manuela Serra napisała list do prezydenta Francji Francois Hollande’a w sprawie kazachskiego dysydenta Mukhtara Ablyazova. Ablyazov, który przebywa w areszcie ekstradycyjnym we Francji, to główny oponent polityczny prezydenta Kazachstanu Nursultana Nazarbayeva.

Włoska senator śledzi sprawę Ablyazova, a jej list do prezydenta Hollande’a potwierdza jej wcześniejsze zaangażowanie w sprawę Tatiany Paraskevich oraz Almy Shalabayevej. Jak zresztą zaznaczyła w swoim liście Serra, przypadek Almy Shalabayevej dokładnie pokazuje polityczny charakter prześladowania Ablyazova, jego rodziny i bliskich mu osób.

W piśmie opisana została m.in. deportacja Almy Shalabayevej (żony dysydenta) z Włoch do Kazachstanu oraz współpraca rosyjskich i ukraińskich śledczych z władzami Kazachstanu w związku ze sprawą Tatiany Paraskevich.

Manuela Serra wezwała też Francois Hollande’a by, w związku ze swoją wizytą w Kazachstanie, pozostał wierny „wysokim standardom przestrzegania praw człowieka”, o które Francja zawsze walczyła.