Gorące tematy:

Apel włoskiej senator do ukraińskich władz w obronie Ablyazova

Włoska senator Manuela Serra zwróciła się w oficjalnym piśmie do ukraińskich władz w sprawie kazachskiego dysydenta Mukhtara Ablyazova, któremu grozi ekstradycja z Francji do Rosji lub Ukrainy.

W piśmie skierowanym do prezydenta Petro Poroshenko, ministra sprawiedliwości Pavlo Petrenko, Generalnego Prokuratora Yarema Vitaliya Hryhorovycha oraz ministra spraw wewnętrznych Arsena Avakova, Serra podkreśliła iż Ablyazov jest ofiarą wadliwego systemu Interpolu oraz wniosków ekstradycyjnych złożonych przez ukraińskie i rosyjskie władze. Serra powołała się przy tym na apele międzynarodowych organizacji broniących praw człowieka, takich jak Amnesty International czy HRW oraz ukraińskie media – m.in. dochodzenie dziennikarzy z portalu trust.ua.

Senator zaapelowała też o wycofanie przez Ukrainę wniosku o ekstradycję i uznanie politycznego wymiaru sprawy. Potencjalna ekstradycja niesienie za sobą zagrożenie stosowania tortur, Ablyazov jest bowiem oponentem kazachstańskiego reżimu. Na koniec Serra wyraziła nadzieje, że Ukraina potwierdzi obrany prodemokratyczny kurs poprzez zrezygnowanie z uczestniczenia w politycznie motywowanym prześladowaniu Ablyazova.