Gorące tematy:

O demonach z Wołynia w Ukraińskim Świecie – spotkanie o książce “Na brzegu Jarynia”

Stowarzyszenie Wspólnota Kulturowa „Borussia”, Fundacja BORUSSIA oraz Fundacja Otwarty Dialog zapraszają na spotkanie poświęcone książce „Na brzegu Jarynia”

Poniedziałek 8 grudnia 2014, godz. 18.00Ukraiński Świat (ul. Nowy Świat 63)

Co kryje się w gęstwinie słowiańskich lasów? Czyje oczy patrzą na Ciebie w cieniu drzew? Na te i wiele innych pytań możesz znaleźć odpowiedź podczas spotkania osnutego wokół wołyńskich legend.

Pretekstem do spotkania jest powieść demonologiczna „Na brzegu Jarynia” autorstwa Aleksandra Kondratiewa. Jest to studium rzeczywistości doszczętnie zmiatanej przez rewolucję. Pod warstwą barwnej fabuły, antropomorfizującej bożki i bóstwa zamieszkujące okolice Horynia-Jarynia, kryje się lęk przed nadejściem nowych czasów. W powieści „Na brzegu Jarynia”, podobnie jak w „Mistrzu i Małgorzacie” Bułhakowa, rozgrywa się dramat XX wieku, w którym nawet diabeł przestał być straszny. Polskiemu czytelnikowi proza Kondratiewa może przypominać poezję Bolesława Leśmiana. 

W spotkaniu udział weźmie udział tłumaczka pierwszego polskiego wydania książki – dr Halyna Dubyk i prof. dr hab. Piotr Mitzner z Uniwersytetu Kardynała Stefana Wyszyńskiego