Gorące tematy:

Konferencja poświęcona łamaniu praw człowieka i represjom politycznym w Kazachstanie

We wtorek 2 grudnia 2014 r. w Paryżu odbyła się konferencja prasowa poświęcona łamaniu praw człowieka i represjom politycznym w Kazachstanie. Wydarzenie zorganizowane przez Fundację Otwarty Dialog oraz Reporterów Bez Granic odbyło się w związku z rozpoczynająca się 3-dniową wizytą francuskiego prezydenta François Hollande’a w tym kraju (4-6 grudnia br.).

Podczas kryzysu gospodarczego w Europie, wzrost ekonomiczny na poziomie 6% rocznie, jaki ma miejsce w pierwszej gospodarce Azji Centralnej, wydaje się być jedynie marzeniem.

Jednakże, od czasu tragicznych wydarzeń w Zhanazoen w grudniu 2011 r., podczas, których policja otworzyła ogień do manifestujących robotników naftowych, zabijając, co najmniej 17 z nich oraz raniąc wielu innych, represje wobec społeczeństwa obywatelskiego, niezależnych mediów i ruchów opozycyjnych w Kazachstanie nasiliły się.

W 2014 r. Kazachstan został zaklasyfikowany na 161. miejscu spośród 180 państw w światowym rankingu wolności prasy Reporterów Bez Granic. Od czasu zamknięcia głównych opozycyjnych mediów w grudniu 2012 r., każda nowa niezależna inicjatywa jest likwidowana pod sfałszowanymi zarzutami.

Represje dotykają także przeciwników politycznych reżimu prezydenta Nursultana Nazarbayeva poza granicami Kazachstanu, którzy tak jak w przypadku Mukhtara Ablyazova oraz jego współpracowników i rodziny, żyją w Europie, w tym m.in. we Francji. Mukhtar Ablyazov przebywa obecnie w Lyonie, oczekując na ewentualną ekstradycję do Rosji lub na Ukrainę. Liczne organizacje pozarządowe apelują do władz francuskich o niedopuszczenie do tego, argumentując to wysokim ryzykiem tortur lub dalszego przeniesienia do Kazachstanu.

Zdaniem Fundacji Otwarty Dialog, prezydent Francji powinien wykorzystać  państwową wizytę w Kazachstanie i wysłać jasny sygnał tamtejszym władzom w sprawie reform w dziedzinie praw człowieka.

Na konferencji prasowej obecni byli:

– Lyudmyla Kozlovska, Prezes Zarządu Fundacji Otwarty Dialog.
– Johann Bihr, Reporterzy Bez Granic, Biuro Europy Wschodniej i Azji Centralnej.
– Bolat Atabayev, kazachski aktywista opozycyjny i dyrektor teatralny. Aresztowany po protestach z Zhanaozen z 2011 r., został wypuszczony pod wpływem presji międzynarodowej opinii publicznej. Obecnie mieszka w Niemczech.
Irina Petrushova, założycielka i redaktorka kazachskiego tygodnika Respublika.
Tomasz Makowski, poseł na Sejm RP i uczestnik misji obserwacyjnych procesów sądowych dysydentów kazachskich, w tym m.in. Vladimira Kozlova.