Gorące tematy:

Warszawskie obchody pierwszej rocznicy EuroMajdanu

Wielkimi krokami zbliżamy się do pierwszej rocznicy rozpoczęcia EuroMajdanu – masowych proeuropejskich wystąpień społecznych w Kijowie i innych miastach Ukrainy. EuroMajdan stał się początkiem wydarzeń określanych jako Rewolucja Godności, która na zawsze zmieniła Ukrainę i historię naszej części świata.

Choć wydaje się, że “to było wczoraj” – minął już rok. Majdan dokonał rzeczy niemożliwych. Nie ma już Janukowycza i Partii Regionów, Ukraina podpisała umowę stowarzyszeniową z UE i stara się integrować ze strukturami zachodnimi. Ale wyzwania dla Ukrainy, Polski i Europy, dla naszego wspólnego bezpieczeństwa i dobrobytu – są dziś jeszcze większe.

W ramach obchodów rocznicy wybuchu protestów na Majdanie Fundacja Otwarty Dialog we współpracy z Komitetem Organizacyjnym EuroMajdan Warszawa współorganizuje w Warszawie szereg wydarzeń poświęconych sytuacji na Ukrainie.  

Kluczowym punktem programu będzie konferencja #MyZWami, w ramach której podsumujemy polskie działania na rzecz wsparcia Ukrainy organizowane za pośrednictwem Fundacji Otwarty Dialog i EuroMajdanu Warszawa w ciągu ostatniego roku. W jej ramach przedstawimy m. in. ile pieniędzy pozyskaliśmy w oparciu o prowadzoną zbiórkę publiczną i na co zostały one przeznaczone.Konferencja odbędzie się we wtorek 25.11.2014 r.  o godz. 11:30 w centrum „Ukraiński Świat” przy ul. Nowy Świat 63 w Warszawie.

Transmisja na żywo będzie dostępna pod adresem www.maidan24.pl/nazywo

Kulminacyjnym punktem uroczystości będzie debata pt. Czy EuroMajdan powtórzy klęskę Pomarańczowej Rewolucji? Na tak prowokacyjnie zadane pytanie, opowiedzą ci, którzy idee demokracji na Ukrainie wcielają w życie:

  • Lyudmyla Kozłowska – działaczka obywatelska, prezes Fundacji Otwarty Dialog;
  • Rusłana Łyżyczko – piosenkarka, ikona EuroMajdanu i jego nieformalna ambasadorka w świecie;
  • Jehor Sobolew – dziennikarz i działacz społeczny, szef komitetu lustracyjnego, deputowany Rady Najwyższej obecnej kadencji;

Andrey Illarionov

Były doradca Putina

Obecnie krytyk reżimu

Rosyjski ekonomista, były doradca Putina, autor kilku liberalnych reform. Obecnie nieprzejednany krytyk reżimu, związany z amerykańskim think tankiem Cato Institute.

Gościem specjalnym będzie Andrej Iłłarionow, rosyjski opozycjonista, były doradca ekonomiczny Władimira Putina.Spotkanie otworzy Andrij Deszczyca, Ambasador Ukrainy w Polsce.

Debatę poprowadzi Michał Kacewicz z Newsweek Polska.

Transmisja na żywo będzie dostępna pod adresem www.maidan24.pl/nazywo.

Na debatę zapraszamy w środę, dn. 26.11.2014 r. o godz. 18:00 w centrum „Ukraiński Świat” przy ul. Nowy Świat 63 w Warszawie.

Zapraszamy również na pozostałe wydarzenia przygotowane w ramach obchodów rocznicowych: „Marsz Solidarności z Ukrainą” (23.11.2014 r.), spotkanie z Markiem Fejginem, rosyjskim adwokatem Mustafy Dżemilowa i Nadii Sawczenko (27.11.2014 r.), a także na wernisaż wystawy pamięci Wiktora Gurniaka aktywisty i żołnierza ochotniczego batalionu “Ajdar” – “Strefa ATO – strefa wojny” (28.11.2014 r.).

Szczegóły, w tym informacje o rejestracji, znajdują się w załączonym programie.