Gorące tematy:

Marcinkiewicz tłumaczy się z udziału w biznesowej misji do Kazachstanu

O wygłoszonym niedawno orędziu Nazarbayeva i polskiej misji biznesowej do Kazachstanu opowiadał na poniedziałkowej konferencji „Nurły Żoł – droga do przyszłości” ambasador Kazachstanu w Polsce, Jerik Utembajew. W siedzibie PAP nie zabrakło także przedstawicieli Fundacji Otwarty Dialog.

Na zaproszenie ambasadora Kazachstanu wypowiadali się były premier Kazimierz Marcinkiewicz, były minister infrastruktury i wicepremier Marek Pol oraz wydawca książek Adam Marszałek. Pretekstem była zakończona właśnie polska misja biznesowa do Kazachstanu, w której udział brali wyżej wymienieni politycy oraz wygłoszone 11 listopada orędzie Nazarbayeva, w którym w swoim propagandowym stylu nakreślił Kazachstan jako pełną harmonii oazę stabilności.

Po otwarciu dyskusji i wystąpieniach zaproszonych gości głos zabrali obecni na sali przedstawiciele ODF, którzy uzupełnił wiadomości z orędzia prezydenta i relacji członków misji o informacje o koszcie uzyskania deklarowanej stabilności – torturach, prześladowaniu opozycji politycznej i zamykaniu niezależnych mediów. Przekazaliśmy też Kazimierzowi Marcinkiewiczowi i Markowi Polowi raport dotyczący tortur w Kazachstanie, prosząc przy tym o refleksję, czy czołowi polscy politycy powinni podpisywać się pod propagandowymi działaniami rodem z PRL. W odpowiedzi były premier podkreślał, że nie jest już politykiem i nie podejmuje tematów politycznych, a całą działalność w Kazachstanie na rzecz biznesu prowadzi społecznie. Porównując Kazachstan do Polski stwierdził też, że sam działał w opozycji, ale jednocześnie nie przeszkadzało mu, że Zachód robił w tym czasie interesy z Polską.

Do dyskusji włączył się także Igor Vinyavskiy, redaktor naczelny zamkniętej przez kazachstańskie władze opozycyjnej gazety „Vzglyad”, obecnie mieszkający w Polsce. Vinyavskiy odniósł się do omawianej współpracy samorządów, pytając ambasadora jakie polskie rozwiązania przyjął Kazachstan, skoro nie można w nim np. wybierać gubernatorów.

Adam Marszałek opowiadał z kolei o współpracy naukowej z uczelniami z Kazachstanu. Przy tej okazji zapytaliśmy, czy polscy naukowcy współpracują z kolegami z Kazachstanu by opracowywać eliksir nieśmiertelności dla Nazarbayeva. Niestety nikt nie znał odpowiedzi.