Gorące tematy:

Odpowiedź Europejskiej Służby Działań Zewnętrznych w sprawie Savchenko i Kohvera

Gunnar Wiegand, Dyrektor ds. Rosji, Wschodniego Sąsiedztwa, Azji Centralnej i OBWE z Europejskiej Służby Działań Zewnętrznych (EEAS) odpowiedział na pytania Fundacji Otwarty Dialog dotyczące uprowadzonych przez Rosjan ukraińskiej pilotki N. Savchenko oraz oficera estońskich służb E. Kohvera.

Wiegand podziela obawy wyrażone przez Fundację w sprawie porwania i przetransportowania N. Savchenko na terytorium Federacji Rosyjskiej, a następnie jej uwięzienia. Odesłał przy tym do oświadczenia EEAS w tej sprawie z 17 lipca oraz oświadczeń UE. Zwrócił także uwagę na apel Rady Europejskiej z 30 sierpnia, w którym wezwano do bezzwłocznego uwolnienia więźniów zatrzymanych na terenie Federacji Rosyjskiej, w tym N. Savchenko.

W sprawie Kohvera, Wiegand powołał się na wydane przez EEAS oświadczenie z 11 września, w którym wyrażono obawy w związku z jego uprowadzeniem przez rosyjskie służby bezpieczeństwa z terytorium Estonii. Jednocześnie zapewnił, że Europejska Służba Działań Zewnętrznych będzie kontynuowała swoje wysiłki, apelując o natychmiastowe uwolnienie Kohvera i jego bezpieczny powrót do Estonii. Zdaniem służby, działania władz rosyjskich stoją w sprzeczności z prawem międzynarodowym i łamią prawo nienaruszalności granic. Na koniec Wiegand zadeklarował, że EEAS będzie dalej śledziła sprawę Savchenko i Kohvera oraz apelowała o ich uwolnienie.

Pobierz odpowiedź