Gorące tematy:

Ekaterina Kuramshina apeluje o pomoc

Ekaterina Kuramshina – żona znanego kazachskiego adwokata i obrońcy praw człowieka Vadima Kuramshina – opublikowała oświadczenie zaadresowane m.in. do Fundacji Otwarty Dialog. Wezwała w nim międzynarodowe organizacje do udzielenia pomocy jej rodzinie – uratowania życia uwięzionemu za swoją działalność aktywiście oraz pomocy w jego szybszym oswobodzeniu. 

W warunkach jakie panują w kazachstańskich koloniach karanych życie i zdrowie Vadima jest zagrożone – stwierdza w oświadczeniu Ekaterina Kuramshina. W czasie odbywania wyroku pozbawienia wolności Kuramshin był niejednokrotnie torturowany. Na jego kolejne apele, kierowane do organów państwa zza krat więzienia, władze odpowiadały siłą.

W swoim oświadczeniu Ekaterina Kuramshina opisuje działalność aktywisty oraz historię jego procesu i licznych prześladowań. Zwraca też uwagę na bezskuteczność apeli kierowanych do kazachstańskich władz w obronie Kuramshina. Część z nich pozostaje bez odpowiedzi. Apeluje jednocześnie do międzynarodowych organizacji, europarlamentarzystów, deputowanych do Bundestagu i parlamentu Irlandii o podjęcie aktywnych działań, prosząc o nieustanne przypominanie władzom Kazachstanu o ich międzynarodowych zobowiązaniach.

Zobacz oświadczenie