Gorące tematy:

Albo Mistrale dla Rosji, albo antyrakiety dla Polski – demonstracja

W piątek (31 października) zaprotestujemy przeciw dostarczeniu przez Francję okrętów Mistral do Rosji. Potrzebna obecność – każdego z Was. Godz. 14:30 w najbliższy piątek. Ministerstwo Obrony Narodowej – Warszawa, ul. Klonowa 1. Sens jest prosty: albo Francja sprzedaje Mistrale Rosji, albo dostarcza Polsce strategiczny system antyrakietowy średniego zasięgu w ramach programu “Wisła”.

Wicepremier Rosji Dmitrij Rogozin poinformował, że 14 listopada Francja przekaże Rosji pierwszy z okrętów desantowych klasy Mistral. Jego wypowiedzi nie zaprzeczają Francuzi. – Prezydent Francois Hollande podejmie w listopadzie decyzję w sprawie dostarczenia Rosji pierwszego okrętu typu Mistral – powiedział ostatnio francuski minister obrony Jean-Yves Le Drian.

Niestety wszystko wskazuje na to, że ustalenia pomiędzy Rosją a Francją wchodzą w ostateczny etap. A my nie możemy na to pozwolić.

Przekazanie przez Francję Mistrali Rosji stanowi zagrożenie dla Ukrainy i dla pokoju w całym naszym regionie. Polska wspiera Ukrainę, bo uznaje, że jest to w naszym żywotnym interesie. A to znaczy, że w naszym interesie nie jest uzbrajanie wrogów Ukrainy przez kraje sojusznicze. Kraje takie jak Francja, która jest członkiem NATO i UE, ale ma wielką ochotę na rosyjskie – brudne i krwawe – pieniądze.

Ale na każdego spryciarza jest sposób. Francja startuje w wielkim przetargu o wartości 14 miliardów złotych na budowę strategicznego systemu antyrakietowego dla polskiej armii. Ten system roboczo nazywa się “Wisła”. To kilka razy więcej niż wartość kontraktu na Mistrale. Możemy dać Francuzom prosty wybór – albo Mistrale dla Rosji, albo “Wisła” dla Polski. Dlatego apelujemy do Ministra Obrony Narodowej, Tomasza Siemoniaka, by do czasu zmiany przez Francję decyzji o dostarczeniu okrętów Rosji wykluczyć francuskie konsorcjum Eurosam (tworzone przez firmy Thales i MBDA) z przetargu na polską tarczę antyrakietową. 

Jak piszemy w liście do ministra Siemoniaka: “Francja musi dokonać wyboru pomiędzy lojalnością i współpracą sojuszniczą w obszarze militarnym i zbrojeniowym, a wąsko rozumianym interesem ekonomicznym każącym zaopatrywać w sprzęt wojskowy agresywne i nastawione konfrontacyjnie wobec NATO i UE państwa niedemokratyczne.” 

Petycję do MON przekażemy w czasie demonstracji pod jego siedzibą, przy ul. Klonowej 1 w Warszawie, w najbliższy piątek, 31.10.2014 r. o godz 14.30. 

Dołącz do wydarzenia na Facebooku