Gorące tematy:

Teatr Powszechny im. Zygmunta Hübnera i Fundacja Otwarty Dialog razem dla Ukrainy

Do 29 października w Teatrze Powszechnym im. Zygmunta Hübnera, w ramach bloku tematycznego „O co się zabijać? Wojna. Pokój. Ukraina”, prowadzona będzie zbiórka lekarstw oraz datków na rzecz ukraińskich uchodźców. Partnerem akcji jest Fundacja Otwarty Dialog. Wspólne działania zaplanowane są w związku z premierą spektaklu „Dzienniki Majdanu“.

 „O co się zabijać? Wojna. Pokój. Ukraina” to cykl wydarzeń artystycznych organizowany przez Teatr Powszechny. W jego ramach odbywać będą się koncerty, warsztaty, projekcje filmów, wystawy itp. Punktem wyjścia jest zbliżająca się premiera spektaklu „Dzienniki Majdanu” Natalii Worożbyt w reżyserii Wojtka Klemma zaplanowana na 24 października.

Elementem ukraińskiego bloku tematycznego będzie także, funkcjonujący przed budynkiem teatru, Tymczasowy Uniwersytet Powszechny – TUP – przestrzeń, w której prowadzone będą warsztaty edukacyjno-obywatelskich przygotowane przez organizacje pozarządowe. Weźmie w nich udział osiem szkół, które podejmą w działaniu dyskusję na temat wolności i czynnych postaw społecznych. Partnerem inicjatywy została Fundacja Otwarty Dialog. W ramach TUP-u fundacja organizuje zbiórkę lekarstw i datków, które trafią do potrzebujących Ukraińców, którzy w wyniku działań wojennych we wschodniej części kraju zostali zmuszeni latem do opuszczenia domów i teraz borykają się w problemami w związku z nadchodzącą zimą. Do 29 października można przynosić lekarstwa i materiały opatrunkowe. We foyer teatru będzie również będzie równiez wystawiona specjalna skarbonka, do której można wrzucać datki. Zbiórka prowadzona będzie w godzinach pracy kas (poniedziałek-sobota od 12:00 do 18:00 lub do rozpoczęcia ostatniego spektaklu oraz w niedzielę i dni świąteczne od 14:00 do 18:00 lub do rozpoczęcia ostatniego spektaklu).

Przez cały ten czas w teatrze będzie wystawiona mini ekspozycja Muzeum Majdanu, które na codzień znajduje się w Ukraińskim Świecie (ul. Nowy Świat 63) oraz wystawa zdjęć dokumentująca wydarzenia na Majdanie. 25 października w TUP-ie odbędą się warsztaty dla dzieci z tworzenia tradycyjnych ukraińskich lalek-motanek.

Sam spędziłem wiele dni na Majdanie razem z wolontariuszami i obserwatorami z naszej misji  i wiem jak ważne dla Ukraińców było i jest wsparcie płynące z Polski. Cieszę, że pomimo upływającego czasu, zainteresowanie Ukrainą nie maleje. Takie inicjatywy jak ta są bardzo potrzebne, dlatego z chęcią przyjęliśmy zaproszenie Teatru Powszechnego do przystąpienia do akcji – mówi Bartosz Kramek, Przewodniczący Rady Fundacji Otwarty Dialog.

Blok tematyczny  „O co się zabijać? Wojna. Pokój. Ukraina” zakończy się 18 grudnia, po premierze „Wojny i pokoju” Lwa Tołstoja w reżyserii Marcina Libera (premiera 13 grudnia).