Władze Kazachstanu ukrywają informacje o krytycznym stanie zdrowia Vladimira Kozlova, lidera niezarejestrowanej partii „Alga!”. Informują o tym kazachskie media opozycyjne, a także prawnik i żona polityka, zatrzymanego w dniu 23.01.2012 r.
Poinformowano również o tym, że na adres żony Vladimira Kozlova, Alii Turusbekovej przychodziły groźby, w których było napisane, że Vladimir Kozlov może być przeniesiony do Zhanaozenu do aresztu o bardziej zaostrzonym rygorze, jeśli nie przestanie ona informować społeczność międzynarodową oraz eurodeputowanego Piotra Borysa osobiście o postępach śledztwa prowadzonego w jego sprawie.
Według gazety „Respublika”, prawnik Vladimira Kozlova, Aleksey Plugov poinformował, że jego klient przeszedł operację w Centralnym Szpitalu Wojskowym w Almaty. Ani adwokat, ani żona lidera nie mogą odwiedzać Vladimira Kozlova, nie są również przyjmowane paczki dla niego, o czym już wielokrotnie informowano.
Fundacja „Otwarty Dialog” wzywa społeczność międzynarodową, aby domagała się zaprzestania szantażowania żony Vladimira Kozlova, lidera partii opozycyjnej, oraz aby doprowadziła do przeprowadzenia niezależnego zbadania stanu jego zdrowia.
Fundacja „Otwarty Dialog” wzywa władze Kazachstanu do monitorowania stanu zdrowia Vladimira Kozlova i do informowania o nim jego pełnomocników.
Nota biograficzna: Vladimir Kozlov, urodzony w 1960 roku. Dziennikarz, od 2007 roku – Przewodniczący Komitetu Koordynacyjnego Partii Ludowej „Alga!”. Został aresztowany w dniu 23.01.2012 r. pod zarzutem podżegania do nienawiści społecznej (art. 164 Kodeksu Karnego). W dniu 26.01.2012 r. Almalinskiy Sąd miasta Almaty na zamkniętym posiedzeniu wydał decyzję w sprawie aresztowania Igora Vinyavskiego, Vladimira Kozlova i Serika Sapargali.
W dniu 21 lutego 2012 r., eurodeputowany Piotr Borys odwiedził miasto Zhanaozen w Kazachstanie. Podczas swojej wizyty spotkał się z przedstawicielami władz administracyjnych miasta oraz lokalnymi mieszkańcami.
W dniu 16 grudnia 2011 r. w Zhanaozen doszło do zamieszek z udziałem robotników naftowych, strajkujących od maja 2011 roku, oraz policji. W ich trakcie jednostki policji użyły broni palnej. Według oficjalnych danych, 16 osób zostało zabitych. Jak podają politycy opozycji i niezależne media, liczba ofiar jest znacznie wyższa.