Gorące tematy:

Czwarta misja obserwacyjna do Federacji Rosyjskiej – 24-28 sierpnia

Pod koniec sierpnia Fundacja Otwarty Dialog zorganizowała czwartą misję obserwacyjna do Federacji Rosyjskiej w sprawie przetrzymywanych bezprawnie obywateli Ukrainy: Olega Sentsova. Alekseya Chirniya i Nadiyi Savchenko. Udział w niej wzięli Lilia Naumchuk (OZON) oraz Petro Okhotin (ODF).

25 sierpnia uczestnicy misji udali się na posiedzenie sądu ws. ukraińskiego reżysera Olega Sentsova. Na rozprawie obecna była również Natalia Paul, pierwszy doradca ukraińskiego konsula w Federacji Rosyjskiej. Podczas rozprawy apelacyjnej został złożony wniosek adwokata Dmitrii Dinze o przedstawienie materiału dowodowego przez śledczego A.Burdina. Wniosek został odrzucony.

Po rozprawie uczestnicy misji udali się do aresztu śledczego nr 3 Lefortovo gdzie złożyli wniosek o widzenie z przetrzymywanym Sentsovem. Następnie złożyli wizytę w areszcie śledczym nr 2 Butyrka, gdzie próbowali spotkać się z A. Chirniyem, jednak prośba obserwatorów została odrzucona przez śledczych.

Delegacja wzięła także udział w spotkaniu z prokuratorem Genadii Ushakovem. Otrzymał on raport dotyczący sprawy porucznik Savchenko, stworzony na polecenie Fundacji Otwarty Dialog. Po wizycie uczestnicy misji złożyli wniosek o spotkanie z przedstawicielem prokuratury generalnej, a następnie udali się do siedziby komitetu śledczego Federacji Rosyjskiej z zamiarem spotkania ze śledczymi. Pismo zostało przyjęte przez urzędników, jednak uczestników misji poinformowano że konieczna jest rejestracja telefoniczna.

Ponadto członkowie misji złożyli wniosek o spotkanie z przedstawicielem administracji prezydenckiej, któremu przekazali raport Fundacji Otwartego Dialogu dotyczący sprawy porwanej porucznik Savchenko.

27 sierpnia odbyła się rozprawa sądowa w sądzie Sovetskii (Moskwa) w sprawie porucznik Savchenko. Rozprawa dotyczyła wniosku, przedłożonego przez prokuratora, dotyczącego przedłużenia tymczasowego aresztu dla oskarżonej. Przebieg rozprawy był kontrowersyjny – rosyjscy śledczy nie byli wstanie przedstawić ani jednego dowodu potwierdzającego winę Savchenko, co wytknął im obrońca oskarżonej. Pomimo tego wniosek śledczego Manshina o przedłużenie aresztu tymczasowego został przyjęty przez Sąd, Nadiya Savchenko wyrokiem sądu ma pozostać w areszcie do 30.10.2014.