Gorące tematy:

Druga misja obserwacyjna w sprawie N. Savchenko – 24-27 lipca

W dniach od 24 do 27 lipca Fundacja Otwarty Dialog zorganizowała drugą misję obserwacyjną w sprawie uprowadzonej oficer ukraińskiej armii Nadii Savchenko. Wzięli w niej udział sekretarz klubu deputowanych Rady Najwyższej Ukrainy „Suwerenna, Europejska Ukraina” Anastasiya Rozlutska, Petro Okhotin z Fundacji Otwarty Dialog oraz dziennikarka STB Iryna Storozhenko.

Członkowie misji ubiegali się w Woroneżu o widzenie z porucznik Savchenko, jednak podobnie jak wcześniej, władze aresztu nie wyraziły na to zgody. 25 lipca odbyła się rozprawa w sprawie prewencyjnego aresztu zastosowanego wobec dla Nadii Savchenko. Posiedzenie odbyło się w budynku sądu regionalnego w Woroneżu. Porucznik Savchenko nie była obecna na rozprawie. Przebywała w tym czasie w areszcie śledczym (SIZO), a jedyną drogą komunikacji z nią była wideokonferencja. Jakość transmisji była bardzo słaba, porucznik nie mogła chwilami zrozumieć słów własnych obrońców. Prawnicy i sąd posługiwali się językiem rosyjskim, Nadia mówiła z kolei w języku ukraińskim. Tłumaczka ukraińskiej oficer – Anna Kumova – popełniła wiele błędów podczas translacji. Obrońcy Savchenko poprosili o zmianę tłumacza, sąd nie wyraził jednak na to zgody. Ostatecznie sąd nie zgodził się też, by Nada Savchenko opuściła areszt tymczasowy.

Po zakończeniu posiedzenia sądu uczestniczka misji Iryna Storozhenko wywiesiła flagę Ukrainy na sali rozpraw, za co po chwili została wyrzucona z budynku sądu przez tamtejszą ochronę. Nadia Savchenko skomentowała to słowami : „Slava Ukraini”. Kilka osób na sali rozpraw odpowiedziało „Geroyam slava”.