Gorące tematy:

Kalendarium strajków pracowników rafinerii naftowych w Zachodnim Kazachstanie

Styczeń

02.01.2012 – Ponad 30 osób zostało zatrzymanych w Zhanaozenie w weekend za naruszenie godziny policyjnej.

03.01.2012 – Zatrzymano działaczkę związku zawodowego Rozę Tuletaevą, mieszkankę Zhanaozenu. Przedstawiono jej zarzut z artykułu „organizacja masowych zamieszek”. Za czyn z tego artykułu grozi kara pozbawienia wolności na okres do 4 do 10 lat. 

06.01.2012 – Podczas wysiadania z samolotu w mieście Aktau została zatrzymana aktywistka koalicji „Khalyk Maidany” – „Front Ludowy Kazachstanu” Ayzhangul Amirova. W ostatnim czasie zajmowała się ona rozpowszechnianiem informacji na temat wydarzeń związanych ze strajkami w Zhanaozenie. Funkcjonariusze Komitetu Bezpieczeństwa Narodowego przeprowadzili przeszukania w jej mieszkaniu i w mieszkaniu jej brata, zajęto komputery, drukarki, dokumenty. Sąd przedłużył areszt aktywistki o 2 miesiące. Postawiono jej zarzut z artykułu 164.3 „wzniecanie nienawiści społecznej, skutkujące poważnymi następstwami”, grozi jej kara do 10 lat więzienia.

06.01.2012 – Rada Centralna Stowarzyszenia „Khalyk Maidany” opublikowała petycję „Wolność dla Aizhangul Amirovej!”.

06.01.2012 – Przeprowadzono przeszukanie w biurze zhanaozeńskiej filii partii OSDP.

06.01.2012 – Ramazan Esergepov, redaktor naczelny gazety „Alma-Ata Info”, został zwolniony z kolonii karnej. Po wyjściu na wolność złożył on kwiaty ku czci osób zabitych w Zhanaozenie. 

9.01.2012 – Ramzan Esergepov przyjął propozycję objęcia stanowiska szefa Fundacji „Dziennikarze w potrzebie”. Przypomnijmy, że 8 sierpnia 2009 r. sąd miasta Taraz skazał Ramazana Esergepova na karę trzech lat pozbawienia wolności w kolonii karnej o rygorze ogólnym, a także pozbawił go prawa do prowadzenia działalności wydawniczej i dziennikarskiej na okres dwóch lat. Powodem aresztowania i przeprowadzenia dochodzenia był artykuł w gazecie “Alma-Ata Info” z dnia 21 listopada 2008 r.: „Kto rządzi naszym krajem: prezydent czy KBN?”, w którym zostało opublikowane pismo służbowe naczelnika wydziału KBN Obwodu Zhambulskiego Kazachstanu.

09.01.2012 – Rada Centralna Stowarzyszenia „Khalyk Maidany” opublikowała oświadczenie „O kryzysie politycznym, nieodpowiedzialnej władzy i przedterminowych wyborach parlamentarnych”, w którym zawarto opinię tego ugrupowania politycznego, potępiającą  niekonstytucyjną decyzję o odwołaniu wyborów w mieście Zhanaozen w związku ze stanem wyjątkowym, który został wprowadzony na terenie miasta. 

10.01.2012 – Prezydent Nursultan Nazarbaev zawetował decyzję Sądu Konstytucyjnego dotyczącą   odwołania wyborów w mieście Zhanaozen w związku z wprowadzonym tam wcześniej stanem wyjątkowym. W ten sposób, w dniu 15.01.2012 roku wybory do Mażylisu w Zhanaozenie zostały przeprowadzone.

10.01.2012 – Przeprowadzono przeszukania w mieszkaniu Nuriash Abdreimovej, przedstawicielki Partii Komunistycznej Kazachstanu w Obwodzie Mangistauskim oraz w mieszkaniu aresztowanej w Zhanaozenie aktywistki Rozy Tuletaevej.

11.01.2012 – W Zhanaozenie zatrzymano ekipę zdjęciową portalu internetowego „Stan”: operatora Pavla Engelgarta i niezależnego dziennikarza Kanata Bukenova.

13.01.2011 – Opublikowano list otwarty Mukhtara Ablyazova do Przewodniczącego Parlamentu Europejskiego i eurodeputowanych, w którym wzywa on do zamrożenia osobistych kont bankowych i majątku osób winnych strzelaninie w Zhanaozen i do zakazania im wjazdu na teren Unii Europejskiej.

15.01.2012 – Dzień wyborów deputowanych do Mażylisu (izba niższa) Parlamentu Kazachstanu.

15.01.2012 – Przewodniczący brytyjsko-kazachstańskiej ogólnopartyjnej grupy parlamentarnej Lord John Waverely, przebywający w Zhanaozenie, poinformował o niskiej frekwencji wyborczej w wyborach parlamentarnych w pierwszej połowie dnia.

15.01.2012 – Do punktów wyborczych w Zhanaozenie przyszło 32 303 mieszkańców, podczas gdy miasto liczy 50 768 osób uprawnionych do głosowania. W ten sposób frekwencja wyniosła 63%. Według informacji podanych na opozycyjnej stronie internetowej Guljan.org, wysoka frekwencja wyborcza może być związana z tym, że prawo do głosowania mieli również pracownicy wojsk wewnętrznych, którzy przybyli do miasta po 16-tym grudnia 2011 r.

15.01.2012 – W Zhanaozenie zatrzymano deputowanego maslichatu miejskiego (lokalny organ przedstawicielski w Republice Kazachstanu) miasta Kokshetau Martaa Zhanuzakova, który przebywał w mieście jako dziennikarz gazety „Alga!” oraz Dmitriya Shelokova, obserwatora z ramienia Fundacji Społecznej „Kuretamyr”.

16.01.2012 – Dyrektor generalny spółki „Razvedka Dobycha „KazMunayGaz” Alik Aidarbaev  poinformował podczas briefingu w Aktau, że w Obwodzie Mangistauskim zostanie przyjętych do pracy ponad  1,7 tys. zwolnionych robotników spółek naftowych. Zostaną utworzone dwie firmy — transportowa i wiertnicza. Pierwsza to spółka z ograniczoną odpowiedzialnością „Zarządzanie technologią transportu i obsługa odwiertów” (w mieście Aktau), a druga – spółka z ograniczoną odpowiedzialnością „Zarządzanie pracami wiertniczymi i obsługa odwiertów” (w Zhanaozenie).   Poinformował on także o możliwości przekwalifikowania robotników, ale nie podał konkretnych terminów przeprowadzenia procesu przekwalifikowania.

17.01.2012 – Centralna Komisja Wyborcza Kazachstanu ogłosiła ostateczne wyniki wyborów deputowanych do izby niższej parlamentu, wybieranych z list partyjnych: zdecydowane zwycięstwo   odniosła Partia Ludowo-Demokratyczna „Nur Otan”, zdobywając 80,99% głosów wyborców. Do Parlamentu weszły także Demokratyczna Partia Kazachstanu „Ak Zhol” i Komunistyczna Ludowa Partia Kazachstanu, które zdobyły odpowiednio 7,47 i 7,19 % głosów.

17.01.2012 – W Parlamencie Europejskim w Strasburgu odbyła się konferencja „Zhanaozen: od sporu pracowniczego do tragedii. Co stanie się po wyborach parlamentarnych?”, w której wziął udział lider partii „Alga!” Vladimir Kozlov, bloger Muratbek Tungishbaev i prezes Fundacji „Aktywność Obywatelska” Muratbek Ketebaev.

20.01.2012 – Przedstawiciel strajkujących pracowników naftowych spółki akcyjnej „Karazhanbasmunay”, adwokat Aleksandr Pyastolov został wezwany do złożenia zeznań w charakterze świadka.

23.01.2012 – Zostały przeprowadzone przeszukania w biurach gazety „Vzglyad” i partii „Alga!”,  rozpowszechniających informacje na temat wydarzeń w Zhanaozenie. Został zatrzymany Igor Vinyavskiy, Vladimir Kozlov i Serik Sapargali. Przeszukano również mieszkania zastępcy Vladimira Kozlova – Mikhaila Sizova, kierownika ochrony biura partii „Alga!” Askara Tokmurzina i księgowej Gulzhan Lepesovej.

23.01.2012 – We wsi Korday Regionu Kordayskiego Obwodu Zhambylskiego został zatrzymany obrońca praw człowieka Vadim Kumarshin. Komitet Bezpieczeństwa Narodowego przyznał, że przeprowadzono przeszukania w mieszkaniach niektórych działaczy opozycyjnych w ramach postępowania karnego, wszczętego przeciwko aktywistce strajkujących pracowników naftowych Zhanaozenu Aizhangul Amirovej. O przeszukaniach tych informowały wcześniej media opozycyjne.

25.01.2012 – Szereg policjantów w mieście Zhanaozen grozi odejściem z pracy, jeżeli trzej ich współpracownicy zostaną skazani za nadużycie władzy. Policjanci twierdzą, że w dniu 16 grudnia 2011 roku użyli broni palnej zgodnie z prawem.

25.01.2012 – Prokuratura Generalna Republiki Kazachstanu wydała oświadczenie w związku z wydarzeniami w Zhanaozenie w dniu 16 grudnia 2011 r. Poinformowano, że „do chwili obecnej  udało się ustalić sześciu organizatorów masowych zamieszek. Są to: Saktaganov, Dzharylgasinov, Irmukhanov, Dosmagambetov, Utkilov i Tuletaeva, którym przedstawiono zarzuty z artykułu 241 paragraf 1 Kodeksu Karnego, wszyscy oni zostali aresztowani”. Za użycie broni stanowiące nadużycie władzy, które skutkowało śmiercią ludzi, wszczęto postępowanie karne przeciwko: Bekzhanovi Bagdabaevowi, naczelnikowi wydziału ds. walki z ekstremizmem DSW Obwodu Mangistauskiego;  Yerlanovi Bakytkaliuly, pierwszemu zastępcy naczelnika wydziału spraw wewnętrznych miasta Zhanaozen; Rinatowi Zholdybaevowi, pracownikowi operacyjnemu DSW Obwodu Mangistauskiego.

25.01.2012 – Na Placu Republiki w Almaty odbyła się akcja ku pamięci osób zabitych w trakcie wydarzeń w Zhanaozenie w grudniu 2011 r.

25.01.2012 – Norweski Komitet Helsiński potępił aresztowania działaczy opozycyjnych, które nastąpiły niedługo po wyjeździe międzynarodowych obserwatorów.

26.01.2011 – W Almalińskim Sądzie miasta Almaty  na posiedzeniu zamkniętym została wydana decyzja odnośnie zastosowania środka prewencyjnego w stosunku do Igora Vinyavskiego, Vladimira Kozlova i Serika Sapargali, zatrzymanych w poniedziałek 23.01.2012 r. przez funkcjonariuszy Komitetu Bezpieczeństwa Narodowego Kazachstanu po przeprowadzeniu przeszukań w biurach redakcji i partii, a także w ich mieszkaniach. W almatyńskim areszcie śledczym KBN odbyło się posiedzenie sądu w trybie zamkniętym, w wyniku którego przedłużono areszt do 2 miesięcy. Wszyscy oni są podejrzani o zorganizowanie masowych zamieszek w Zhanaozenie. Sprawy Kozlova i Sapargali zostały wszczęte pod zarzutem „podżegania do nienawiści społecznej, skutkującej poważnymi konsekwencjami”. W przypadku Igora Vinyavskiego zastosowano artykuł „wezwania do obalenia porządku konstytucyjnego”, za co grozi kara pozbawienia wolności do lat 7-miu.

28.01.2012 – W Atyrau dziesiątki działaczy obywatelskich przeprowadzili akcję protestacyjną. Liderzy organizacji społecznych „Zaman”, „Arlan” i niektórzy mieszkańcy miasta żądali przeprowadzenia obiektywnego dochodzenia w sprawie śmierci ludzi w trakcie zamieszek w Obwodzie Mangistauskim.

28.01.2012 – Przywódcy i działacze Ogólnonarodowej Socjaldemokratycznej Partii (OSDP) zorganizowali miting w Almaty. Miting zakończył się aresztowaniami. Przywódcy i działacze partii OSDP: Bolat Abilov, Zharmakhan Tuyakbai, Amirzhan Kosanov i Amirbek Togusov zostali uznani za winnych przeprowadzenia nielegalnego wiecu. Międzyrejonowy Specjalistyczny Sąd Administracyjny miasta Almaty wydał decyzję o aresztowaniu Amirzhana Kosanova i Amirbeka Togusova na 15 dni, a Bolata Abilova na 18 dni, z czego trzy dni z łącznego okresu kary – za obrazę sądu. Współprzewodniczący partii OSDP Zharmakhan Tuyakbai otrzymał karę pieniężną w wysokości 20 MWO („miesięczny wskaźnik obliczeniowy”, kwota grzywny wynosi około trzydzieści tysięcy tenge).

30.01.2011 – Na konferencji prasowej w Almaty poinformowano o utworzeniu Komitetu Ochrony Społecznej (KOS). Podczas spotkania został odczytany tekst o gotowości wpłacenia kaucji za lidera „Algi” Vladimira Kozlova.

W skład komitetu weszli: prezes Fundacji Społecznej „Amansaulyk” Bakhyt Tumenova, były lider Komunistycznej Partii Kazachstanu Serikbolsyn Abdildin, szef Fundacji Społecznej „Dziennikarze w potrzebie” Razman Esergepov, prezes Fundacji Społecznej „Fundacja Rozwoju Parlamentaryzmu” Zauresh Battalova. Wraz z nimi wystąpiła żona aresztowanego przywódcy niezarejestrowanej partii „Alga” Vladimira Kozlova – Alia Turusbekova. Na konferencji prasowej ogłoszono, że swój udział w KOS potwierdzili: Gaziz Aldamzharov, Bulat Abilov, Amirzhan Kosanov, Rozłana Taukina, Vyacheslav Abramov, Sergey Utkin, Roza Akylbekova, Tatyana Chernobil, Aina Shormanbaeva, Utegen Ikhsanov, Irina Savostina, Kairat Imanaliev, Galym Ageleuov, Pavel Lobachev, Marianna Gurina, Maks Bokaev, Kirill Osin, Bayan Egizbaeva, Maira Abenova, Sergey Gulyaev, Diana Medvednikova, Bagilya Kuatova i inni.