Gorące tematy:

Ukraińska porucznik N. Savchenko została przetransportowana do szpitala psychiatrycznego

Nadiya Savchenko

ukraińska porucznik

porwana przez FSB

Savchenko brała udział w Antyterrorystycznej Operacji. 17 czerwca została wzięta do niewoli przez prorosyjskich separatystów. Przy ich udziale oraz we współpracy z rosyjskimi służbami specjalnymi została nielegalnie przewieziona do Rosji, gdzie wszczęto przeciwko niej sprawę karną.

im. Serbskiego w Moskwie. Wczoraj (13 października) miało odbyć się posiedzenie sądu w jej sprawie, ale zostało przeniesione na 11 listopada.

Badania mają rzekomo wykazać, czy Savchenko jest poczytalna. Zdaniem rosyjskich władz jest to standardowa procedura. Tymczasem sięganie po przymusową psychiatrię represyjną przypomina najgorsze wzorce rodem z ZSRR.

W sprawie ukraińskiej pilotki Fundacja organizowała już kilka międzynarodowych misji obserwacyjnych. W ostatniej misji udział wzięli: przedstawicielka ODF, Anastasiia Chornohorska oraz Liliia Naumchuck (OZON).

Decyzja z 18 sierpnia 2014 roku o skierowaniu N. Savchenko na badania psychiatryczne do szpitala psychiatrycznego im. Serbskiego w Moskwie:

Odpowiedź przedstawiciela szpitala psychiatrycznego, w którym przebywa Savchenko z 13 października 2014 roku o rzekomej konieczność jej pozostania w zakładzie i niemożności przerwania badań, co jest jednoznaczne z pozbawieniem jej prawa do udziału w procesie.