Gorące tematy:

Manifestacja przeciwko łamaniu praw człowieka w Kazachstanie z okazji wizyty prezydenta Nazarbayeva w Brukseli

9 października 2014 r. w Brukseli, Fundacja Otwarty Dialog zorganizowała protest przeciwko łamaniu praw człowieka w Kazachstanie. Tego dnia kazachstański prezydent Nursultan Nazarbayev odwiedził Brukselę w związku z zakończonymi negocjacjami nowej Umowy o Partnerstwie i Współpracy (ang. Partnership and Cooperation Agreement), pomiędzy Unią Europejską i Kazachstanem.

Manifestacja została zorganizowana przed siedzibami Komisji Europejskiej oraz Europejskiej Służby Działań Zewnętrznych. Pikietujący wskazywali na liczne przypadki łamania praw człowieka, mające miejsce pod władzą kazachstańskiego dyktatora. Gościem specjalnym protestu gościem była Alma Shalabayeva, żona kazachskiego dysydenta Mukhtara Ablyazova, który znajduje się obecnie w areszcie we Francji i oczekuje decyzji w sprawie ekstradycji. Domagają się jej Rosja i Ukraina na prośbę Kazachstanu.

Protest odbył się na dzień po wszczęciu przez francuskich prokuratorów śledztwa w związku z podejrzeniami o nielegalne przepływy finansowe pomiędzy administracją Nazarbayeva, a byłym prezydentem Francji Nicolasem Sarkozy. Przedmiotem transakcji wartej 2 mld EUR było wypuszczenie z belgijskiego więzienia 3 kazachskich oligarchów oskarżonych o korupcję i defraudację pieniędzy, blisko związanych z prezydentem Kazachstanu.

Kazachstański prezydent Nursultan Nazarbayev do Brukseli przyjechał by spotkać się z przewodniczącym Komisji Europejskiej – Jose Manuel Barroso, w związku z zakończonymi niedawno negocjacjami o nowej wzmocnionej Umowie o Partnerstwie i Współpracy (ang. PCA) pomiędzy UE, a Kazachstanem. Nowe porozumienie musi zostać podpisane przez obydwie strony, a także pomyślnie przejść głosowanie w Parlamencie Europejskim, który będzie odpowiedzialny za jego ratyfikację. Spotkanie w Brukseli pomiędzy kazachstańskim prezydentem, a przewodniczącym Komisji traktowane jest jako polityczne zatwierdzenie umowy.

Pomimo, iż Kazachstan nie respektuje podstawowych praw człowieka, a kraj nie spełnia swoich zapowiedzi oraz międzynarodowych zobowiązań, wciąż jest to jedyne państwo w Azji Centralnej, z którym negocjacje tego typu umowy drugiej generacji, zostały rozpoczęte i zakończone.

Fundacja Otwarty Dialog jest przekonana, że dialog na szczeblu politycznym i dyplomatycznym może pomóc w poprawie sytuacji w Kazachstanie. Przy czym rozmowy te nie mogą pomijać kwestii praw człowieka. Liczne przypadki prześladowań obrońców praw człowieka, opozycji politycznej oraz dziennikarzy, nie pozostawiają wątpliwości, jakim krajem jest Kazachstan.

Prawa człowieka w Kazachstanie:

Roczny Raport Human Rights Watch 2014 (EN): LINK
Raport Wolności na Świecie Freedom House 2014 (EN): LINK
Raport Wolności Prasy Freedom House 2014 (EN): LINK
Roczny Raport Amnesty International 2013 (EN): LINK
Raport Fundacji Otwarty Dialog “Zhanaozen, Kazachstan: Wiatr zmian” (PL):LINK

Wzmocniona Umowa o Partnerstwie i Współpracy pomiędzy UE, a Kazachstanem:

ESDZ “UE-Kazachstan. Wzmocniona Umowa o Partnerstwie i Współpracy” (EN): LINK (9 października 2014)

Kazachsko-francusko-belgijski skandal korupcyjny:

Le Monde « Les hélicoptères du Kazakhstan, l’affaire d’Etat qui inquiète Sarkozy » (FR): LINK (8 października 2014)
Yahoo! News “Nicolas Sarkozy: były prezydent Francji łączony ze śledztwem w sprawie sprzedaży 45 helikopterów do Kazachstanu” (EN): LINK (8 października 2014)