Gorące tematy:

Paryskie forum „Za wasza i naszą wolność”

4 października na zaproszenie organizacji broniących praw człowieka takich jak ACAT France, Amnesty International France i FIDH – International Federation for Human Rights, oraz stowarzyszenia Russie-Libertés i Collectif Euromaidan France przedstawiciele Fundacji Otwarty Dialog wzięli udział w paryskim forum i koncercie „Za waszą i naszą wolność” (pour votre liberté et pour la nôtre).

„Za waszą i naszą wolność” – z takim transparentem maszerowała w 1968 roku w Moskwie na Placu Czerwonym, podczas inwazji Układu Warszawskiego na Czechosłowację, rosyjska poetka, dziennikarka i bojowniczka o prawa człowieka Natalia Gorbaniewska. Jak zwracają uwagę organizatorzy – dziś hasło te jest równie aktualne w kontekście wojny na wschodzie Ukrainy.

Podczas spotkania rozmawiano m.in. na temat Nikolaya Kobliakova, obywatela Francji pochodzenia rosyjskiego, który podczas protestów w Kijowie wsparł EuroMajdan. Niedawno Kobliakov został zatrzymany w Sofii, na podstawie wydanego przez Rosję międzynarodowego listu gończego, stając się kolejną ofiarą luki w systemie Interpolu. Państwa niedemokratyczne, takie jak Rosja, czy Kazachstan coraz częściej sięgają po instrumenty Interpolu, by za pomocą listów gończych prześladować swoich oponentów.

W forum udział wzięli przedstawiciele miasta Paryża, członkowie organizacji zajmujących się obroną praw człowieka, a także działacze społeczni, historycy, dziennikarze i naukowcy, m.in. burmistrz 2. Dzielnicy Paryża, Jacques Boutault, Sacha Koulaeva (FIDH), Anne Nerdrum (Amnesty International), Drici Nordine (ACAT), rzecznik EuroMajdan Francja, Anna Garmash, członek prezydenckiej rady praw człowieka i szef oddziału zajmującego się obroną praw wojskowych Komitetu Matek Żołnierzy w Sankt Petersburgu, Ella Poliakova, czy Anne Le Huérou, z uniwersytetu w Nanterre. Fundację reprezentowała Lyudmyla Kozlovska.