Gorące tematy:

Odpowiedź Martina Schulza na pismo ODF w sprawie Sentsova

Martin Schulz, Przewodniczący Parlamentu Europejskiego, odpowiedział na pismo Fundacji w sprawie reżysera Olega Sentsova i pozostałych krymskich aktywistów uprowadzonych do Moskwy przez FSB i oskarżonych o działalność terrorystyczną. 

Schulz wyraził zaniepokojenie i oburzenie działaniami Federacji Rosyjskiej w tym użyciem tortur przeciwko zatrzymanym oraz niedopuszczaniem do nich przedstawicieli konsulatu Ukrainy w związku z narzuceniem im obywatelstwa rosyjskiego po aneksji Krymu. 

Jak zwrócił uwagę Schulz, PE już kilkakrotnie potępił zarówno samą aneksję, bezprawne zatrzymania i używanie siły wobec ukraińskich aktywistów oraz politycznych oponentów władzy rosyjskiej. W odpowiedzi UE podjęła działania na szczeblach politycznym i dyplomatycznym oraz nałożyła na Rosje sankcje. Przewodniczący Parlamenty zadeklarował przy tym, że UE i jej instytucje nie ustaną w wywieraniu presji na rosyjskie władze.

Fundacja od dawna przygląda się sprawie Sentsova i innych prześladowanych ukraińskich aktywistów, apelując do władz oraz obrońców praw człowieka o podjęcie odpowiednich działań. 

Mamy nadzieję, że działania Przewodniczącego Parlamentu Europejskiego nie ograniczą się w tej sprawie tylko do wyrażenia zaniepokojenia i oburzenia, a przybiorą też postać konkretnych działań.

Pobierz PDF z odpowiedzią M. Schulza