Gorące tematy:

Bliscy kazachskich dysydentów spotkali się z polskimi posłami

Askar Aidarkhan – syn więzionego poety i działacza społecznego Arona Atabeka oraz Ekaterina Kuramshina – żona skazanego na 12 lat pozbawienia wolności obrońcy praw człowieka Vadima Kuramshina, spotkali się na przełomie września i października w Warszawie z polskimi parlamentarzystami. Spotkania zostały zorganizowane przez Fundację Otwarty Dialog.

Podczas spotkań bliscy kazachstańskich więźniów politycznych przedstawili historie prześladowania Atabeka i Kuramshina. 30 września Askar Aidarkhan  i Ekaterina Kuramshina spotkali się z Małgorzatą Gosiewską (Prawo i Sprawiedliwość), która po wysłuchaniu obu historii zadeklarowała pomoc w zakresie wystosowania interpelacji poselskiej do Ministra Spraw Zagranicznych, napisania listu do władz Kazachstanu, a także do wzięcia udziału w misji obserwacyjnej w Kazachstanie. Na spotkaniu obecny był również Igor Vinyavskiy, były redaktor naczelny kazachstańskiej gazety Vzglyad, który we wrześniu br. otrzymał w Polsce status uchodźcy.

Dzień później goście z Kazachstanu mieli okazję porozmawiać z posłami Andrzejem Lewandowskim (Twój Ruch) oraz z Tomaszem Makowskim (poseł niezrzeszony), którzy również zaoferowali pomoc. Mają oni podpisać interpelację poselską do MSZ oraz list w sprawie więzionych działaczy do władz Kazachstanu. Zadeklarowali również udział w misji do Kazachstanu.

Z kolei 2 października odbyło się spotkaniem z Marcinem Święcickim (Platforma Obywatelska). Poseł po wysłuchaniu historii Vadima Kuramshina zaoferował udział w misji do Kazachstanu. Zasugerował też napisanie listu do administracji więzienia lub Prokuratury Generalnej z opisem sytuacji Kuramshina w więzieniu  i zażądanie wyjaśnień.

Vadim Kuramshin to znany na arenie międzynarodowej obrońca praw człowieka i laureat prestiżowej nagrody imienia Ludovica Trarieux za 2013 rok. Kuramshin został skazany na 12 lat pozbawienia wolności za rzekome wymuszenie pieniędzy od pomocnika prokuratora rejonowego, jednak prawdziwym powodem jego prześladowania była działalność, jaką prowadził jako obrońca praw człowieka. Postępowanie karne przeciwko Kuramshinovi zostało wszczęte po ujawnieniu przez niego, że w zakładach karnych więźniowie są poddawani torturom i traktowani w nieludzki sposób.

Więzień polityczny Aron Atabek już od ponad 6 lat przebywa za kratami. Z powodu konfliktu na tle mieszkaniowym 14.07.2006 na osiedlu Shanyrak w Almaty doszło do starć pomiędzy miejscową ludnością a policją. Aron Atabek był przewodniczącym komitetu reprezentującego właścicieli ziemi i mieszkańców rejonu. Według relacji licznych świadków, w czasie starć z policją próbował powstrzymać przemoc. Pomimo to 18.10.2007 sąd skazał go na 18 lat pozbawienia wolności w kolonii ścisłego reżimu za zorganizowanie masowych zamieszek. Chcąc uzyskać zeznania obciążające Arona Atabeka policja przez pięć dni znęcała się nad świadkami stosując wobec nich przemoc fizyczną.