Gorące tematy:

Czy francuski wymiar sprawiedliwości uzna wreszcie polityczny kontekst towarzyszący sprawie Ablyazova

Dzisiaj, przed Sądem Apelacyjnym w Lyonie odbyła się główna rozprawa w ramach procesu ekstradycyjnego wieloletniego opozycjonisty prezydenta Kazachstanu Nursułtana Nazarbajewa, Mukhtara Ablyazova, który od lipca 2013 przebywa w areszcie.

Sąd Apelacyjny w Lyonie rozpatrzył jednocześnie dwa wnioski ekstradycyjne wystosowane przez Ukrainę i Rosję, podobnie jak to miało miejsce przed Sądem Apelacyjnym w Aix-en-Provence w grudniu zeszłego roku, tuż przed uruchomieniem procedury kasacyjnej.

Fundacja Otwarty Dialog jest szczególnie zaniepokojona podejściem do tej sprawy, jakie reprezentuje francuski wymiar sprawiedliwości. Okazało się przecież, dzięki publikacji maili i smsów ujawnionych na ukraińskiej stronie informacyjnej (Trust.ua), że Sąd Apelacyjny, a zwłaszcza prokurator dopuścili się naruszenia praw Mukhtara Ablyazova.

 Największym zagrożeniem jest to, że sędziowie sądu lyońskiego koncentrują się wyłącznie na prawomocności procedury, pomijając bardzo wyraźny polityczny aspekt sprawy. Pozwy ekstradycyjne zostały spreparowane przez kazachskie lobby działające na rzecz banku BTA i Nazarbajewa.

Prezydent Kazachstanu jest gotowy na wszystko, by wreszcie uwolnić się od swojego głównego oponenta politycznego oraz od osób z jego kręgu: nadużywanie Interpolu w celu aresztowania przeciwników, niezależnie od tego, gdzie się znajdują, wykorzystywanie procesów sądowych i byłych przywódców politycznych, którzy starają się stworzyć prestiżowy wizerunek Kazachstanu  (co ilustruje załączona niżej infografika).

Na szczęście, pozostałe kraje europejskie zdecydowały się na objęcie ochroną rodziny i współpracowników Mukhtara Ablyazova, prześladowanych przez dyktatorski reżim z równie politycznych pobudek, co on. Tym samym, Wielka Brytania, Austria, Republika Czeska i Hiszpania odmówiły ekstradycji na Ukrainę, do Rosji czy do Kazachstanu osób, które zostały oskarżone wspólnie z Ablyazovem w ramach pozwów ekstradycyjnych wpływających w tym samym czasie co te, które dzisiaj były rozpatrywane przed Sądem Apelacyjnym w Lyonie.

Polska i Włochy udzieliły natomiast zgody na azyl polityczny dla rodziny Mukhtara Ablyazova, w tym dla jego córki i żony (dołączony poniżej materiał zawiera informacje na temat innych spraw w Europie, powiązanych ze sprawą Ablyazova, jak również oświadczenia wyrażające poparcie dla tych osób oraz przedstawiające oficjalne stanowisko organizacji pozarządowych).

Jednocześnie europosłowie tacy jak: Tunne Kelam, Rebecca Harms, Bededek Javor, Heidi Hautala i Ana Gomes powiadomili Catherine Ashton o swoim zaniepokojeniu w związku ze sprawą Ablyazova. Mają oni bowiem świadomość, iż Mukhtar Ablyazov nie może liczyć na sprawiedliwy proces w obecnej Rosji, ani tym tym bardziej na Ukrainie, gdzie panuje totalna dezorganizacja. (poniżej dołączona jest lista pytań zadanych przez europosłów).

Fundacja Otwarty Dialog pragnie gorąco, by francuski wymiar sprawiedliwości dołączył do pozostałych jurysdykcji europejskich i przyjął wreszcie, że ta sprawa rozgrywa się o polityczną stawkę.