Gorące tematy:

Oświadczenie C. Ashton po spotkaniu z szefem MSZ Kazachstanu

Wysoki Przedstawiciel Unii ds. zagranicznych i polityki bezpieczeństwa i wiceprzewodniczący Komisji wystosowała dziś następujące oświadczenie:

“Kazachstan jest ważnym partnerem dla UE w Azji Środkowej i UE ma dobre stosunki i dialog z Kazachstanem, które są ważne dla utrzymania wymiany naszych poglądów i niepokojów. Okazją do takiej wymiany było również moje dzisiejsze spotkanie z ministrem spraw zagranicznych Kazykhanovem.

Rozmawialiśmy na temat wydarzeń, które miały miejsce w ciągu ostatnich miesięcy w Kazachstanie. Przypomniałam o swoich obawach dotyczących gwałtownych starć z grudnia 2011 r. pomiędzy strajkującymi robotnikami a policją oraz aresztowań, które po nich nastąpiły. Ponowiłam swój apel o przeprowadzenie obiektywnego i przejrzystego śledztwa w sprawie tych wydarzeń. Omawialiśmy również kwestię niedawnych wyborów parlamentarnych. Zachęciłam Kazachstan do utrzymania swoich aspiracji w zakresie budowania otwartego i demokratycznego społeczeństwa, opartego na poszanowaniu praw i swobód obywatelskich. UE jest gotowa wspierać Kazachstan w tej pracy.

 Omawialiśmy również kwestie międzynarodowe, w szczególności Syrii i Iranu oraz rolę Kazachstanu w czasie jego przewodnictwa Organizacji Współpracy Islamskiej.

 UE zobowiązała się do zacieśnienia stosunków z Kazachstanem poprzez negocjacje lub nowe wzmocnione partnerstwo i współpracę. Jednak, jak stwierdziła wcześniej UE, postęp w tych negocjacjach będzie zależeć od postępów w reformach politycznych w Kazachstanie.”