Gorące tematy:

Status uchodźcy dla Igora Vinyavskiego

Igor Vinyavskiy, były redaktor naczelny niezależnej i krytycznej wobec władz kazachstańskiej gazety “Vzglyad” otrzymał status uchodźcy w Polsce. Wiążąca się z nią ochrona i uprawnienia przysługują także jego żonie Lanie Vinyavskiey oraz ich dzieciom. 

Igor przebywa w Polsce od 2012 r. Jego gazeta była prześladowana przez rząd Kazachstanu, a Igor został aresztowany po brutalnej pacyfikacji strajku robotników naftowych w mieście Zhanaozen w zachodnim Kazachstanie. Próbowano go oskarżyć m. in. o udział w finansowaniu działalności terrorystycznej.

“Vzglyad” był jednym z nielicznych mediów, które relacjonowały przebieg strajku wbrew cenzurze i narzuconej przez władze blokadzie informacyjnej. 

Uwięziony w tym samym czasie lider demokratycznej opozycji w Kazachstanie, Vladimir Kozlov odbywa karę 7,5 lat pozbawienia wolności za działalność antypaństwową. Na kary więzienia, po zeznaniach wymuszonych torturami zostało skazanych wielu pracowników naftowych, a sądy zdelegalizowały praktycznie wszystkie niezależne media i liczące się partie opozycyjne w kraju.

Igor został uwolniony 15.03.2012 r. – tego samego dnia, w którym Parlament Europejski przegłosował krytyczną rezolucję ws. praw człowieka w Kazachstanie. Niestety, wolność oznaczała jednocześnie bilet w jedną stronę – emigrację.

Ale nawet emigracja nie gwarantowała bezpieczeństwa. Kazachstan, wykorzystując politycznie motywowane i sfabrykowane oskarżenia, międzynarodowe listy gończe i Interpol rozpoczął zakrojoną na szeroką skalę kampanię mającą na celu ściganie i dokonywanie ekstradycji przebywających w Europie przeciwników reżimu. Dlatego tak istotne stało się dla nich oficjalne uzyskanie statusu uchodźców politycznych.

W ubiegłym roku uchodźstwo w naszym kraju uzyskał Muratbek Ketebayev, współpracownik Mukhtara Ablyazova i Vladimira Kozlova, członek kierownictwa kierowanej przez Kozlova partii Alga!. 

Tymczasem największy wróg “odwiecznego” prezydenta Kazachstanu, Nursultana Nazarbayeva, założyciel partii Demokratyczny Wybór Kazachstanu i sponsor opozycji, Mukhtar Ablyazov przebywa w areszcie ekstradycyjnym we Francji. Rozprawa sądowa, która może zadecydować o jego losach odbędzie się w Lyonie 25 września br.