Gorące tematy:

UE i Stany Zjednoczone wprowadziły nowe sankcje przeciwko Rosji

W piątek 12 września 2014 r. weszły w życie nowe sankcje UE przeciwko Rosji. Jest to wynik zakończonych dzień wcześniej rozmów pomiędzy ambasadorami państw członkowskich UE oraz decyzji podjętej już w poniedziałek 8 września br., ale odłożonej w czasie ze względu na monitoring przyjętego zawieszenia broni i planu pokojowego, a także sprzeciwu kilku krajów UE, takich jak Austria, Cypr, Czechy, Finlandia, Słowacja, Szwecja, Węgry i Włochy. Po podjęciu decyzji w Europie, na podobny krok zdecydowały się również Stany Zjednoczone.

Nowe sankcje uderzają przede wszystkim w rosyjski sektor państwowy. Kolejne firmy energetyczne (Gazprom Neft, Rosneft, Transneft), zbrojeniowe (OPK Oboronprom, Zjednoczona Korporacja Przemysłu Lotniczego, Urałwagonzawod) i banki (Gazprombank, Rosselkhozbank, Sberbank, VEB, VTB) otrzymały zakaz zakupu, sprzedaży, świadczenia usług inwestycyjnych lub pomocy w emisji papierów wartościowych i innych instrumentów finansowych o terminie zapadalności powyżej 30 dni. W przypadku sektora energetycznego i zbrojeniowego tego typu sankcje zostały wprowadzone po raz pierwszy, podczas, gdy ww. rosyjskie banki państwowe już w sierpniu br. zostały objęte podobnymi, ale nieco łagodniejszymi sankcjami. UE zakazała także europejskim przedsiębiorstwom do zaopatrywania Rosjan w towary, usługi i technologie związane z eksploatacją ropy ze złóż głębinowych, złóż w Arktyce oraz z łupków.

Ponadto, na osiem firm zbrojeniowych i technologicznych (Almaz Antey, Bazalt, Chemcomposite, Kałasznikow, Sirius, Stankoinstrument, Technologii Maschinostrojenija, Wysokototschnye Kompleks) rozszerzono embargo na produkty, tzw. „podwójnego zastosowania”, czyli takie, które są używane zarówno w celach cywilnych, jak i wojskowych.

Dodatkowo, na listę osób objętych zakazem wjazdu do krajów UE i zamrożeniem aktywów trafiło kolejnych 12 nazwisk separatystów i osób związanych z aneksją Krymu oraz 12 rosyjskich polityków i oligarchów. Wśród najbardziej znanych znajdują się premier samozwańczej Donieckiej Republiki Ludowej – Aleksandr Zakharczenko; deputowany Dumy Państwowej FR i lider nacjonalistycznej Liberalno-Demokratycznej Partii Rosji – Władymir Żyrinowski oraz oligarcha i prezes konglomeratu Rostec – Siergiej Czemiezow. Na ww. liście UE znajduje się już łącznie 119 osób oraz 23 przedsiębiorstwa.

Nieoficjalnie mówi się, iż państwa Europy Środkowo-Wschodniej – Czechy, Słowacja i Węgry, które szczególnie przeciwstawiały się wprowadzeniu nowych sankcji uzyskały ich złagodzenie. Dla Czech była to kwestia eksportu części do rosyjskich maszyn, a w przypadku Słowacji nie wpisanie na listę osób objętych sankcjami rosyjskiego ministra obrony Siergieja Szojgu.

Przewodniczący Rady Europejskiej Herman van Rompuy oświadczył, iż UE oceni „przed końcem miesiąca” realizację postanowień planu pokojowego Ukraina-Rosja-OBWE oraz na tej podstawie „zmieni, zawiesi lub wycofa sankcje w całości lub w części”.

Źródła: