Biuletyn "The Kazakhstan insider", Nr 4

  • 04.02.2012
  • Autor: Redakcja serwisu

15 stycznia 2012 r. w Kazachstanie odbyły się wybory do Majilis - niższej izby kazachstańskiego parlamentu. W rezultacie trzy siły polityczne - partia prezydencka "Nur Otan", a także lojalne wobec rządu "Ak Jol" i Komunistyczna Partia Ludowa Kazachstanu uzyskały prawo do utworzenia nowego składu organu ustawodawczego.

Jednocześnie, według ocen OBWE i innych obserwatorów międzynarodowych, istnieje szereg faktów, które podają w wątpliwość demokratyczność i przejrzystość wyborów. Przede wszystkim mówimy o niepełnowartościowej kampanii wyborczej ze względu na wprowadzenie stanu wyjątkowego w Zhanaozen (bardziej szczegółowo można zapoznać się z tymi faktami w poprzednim wydaniu), a także znaczne ograniczenia praw partii opozycyjnych w zakresie uczestnictwa w wyborach.

Jakie wnioski wyciągnął rząd Kazachstanu z tym ocen? Jak wytłumaczyć nową falę represji wobec niezależnych mediów i przedstawicieli społeczeństwa obywatelskiego bezpośrednio po zakończeniu wyborów? O tych, jak również  o głównych faktach, ocenach i trendach sezonu wyborczego w 2012 roku, mogą Państwo przeczytać w dzisiejszym wydaniu.

Biuletyn e-mail: http://groups.google.com/group/kzinsider/

Z poważaniem,

Wydział Analityczny
Fundacja Otwarty Dialog

Więcej na temat: gospodarka, Kazachstan, społeczeństwo