Gorące tematy:

Okrągły stół „Lustracja: Międzynarodowe doświadczenie i perspektywa ukraińska”

W dniu 11 września w Hotelu President w Kijowie odbędzie się okrągły stół „Lustracja: Doświadczenie międzynarodowe i perspektywy na Ukrainie”.

Celem wydarzenia jest podniesienie jakości debaty publicznej na temat ukraińskich inicjatyw lustracyjnych i przybliżenie wiedzy na temat projektów aktów prawnych w kwestii lustracji i weryfikacji systemu sądownictwa. Do wymiany poglądów na temat inicjatywy lustracyjnej i prób rozpoczęcia weryfikacji aparatu sprawiedliwości razem z naszym partnerem USAID Fair Justice Project zaprosiliśmy przedstawicieli administracji państwowej i przedstawicieli społeczeństwa obywatelskiego. Gościem specjalnym będzie Yehor Sobolev, szef Komitetu Lustracyjnego, który przedstawi proces powstawania ustawy „O oczyszczeniu władzy” oraz aktualny stan prac.

Agenda wydarzenia zakłada:

Panel 1: Przegląd aktualnego stanu prac nad lustracją na Ukrainie oraz prób zmiany systemu sądownictwa

Przedstawiciele Komitetu Lustracyjnego i ukraińskich instytucji publicznych przedstawią stan prac nad lustracją oraz reformami dotyczącymi systemu sądownictwa ze szczególnym uwzględnieniem ustawy „O oczyszczeniu władzy” przyjętej w pierwszym czytaniu przez Radę Najwyższą Ukrainy.

Panel 2: Międzynarodowe doświadczenie lustracji i perspektywa ukraińska

Zagraniczni eksperci podzielą się doświadczeniem przeprowadzania lustracji w ich krajach, a także zaopiniują projekt ustawy “O oczyszczeniu władzy”.

Panel 3: Aspekty weryfikacji systemu sądownictwa 

W tej części zaprezentowane zostanie orzecznictwo Europejskiego Trybunału ds. Praw Człowieka w Strasburgu, w tym zalecenia weryfikacji aparatu sprawiedliwości oraz perspektywa ukraińska, czyli ukraińskie spojrzenie na to, jak w praktyce powinna wyglądać weryfikacja. 

Pobierz agendę