Gorące tematy:

Jedyna partia opozycyjna Kazachstanu została ukarana za zorganizowanie mitingu

W dniu 28 stycznia 2012 r. liderzy i działacze partii OSDP zorganizowali miting w Almaty. Celem akcji było zmuszenie władz do przeprowadzenia obiektywnego dochodzenia w sprawie tragicznych wydarzeń w Zhanaozenie i zwolnienie z aresztu działaczy opozycji.

Jak informuje IA Novosti-Kazakhstan, dzień wcześniej, w piątek, 27 stycznia, przewodniczący OSDP Zharmakhan Tuyakbai na konferencji prasowej zaapelował, aby zwołać wspólne posiedzenie „zdrowych” sił politycznych i organizacji społecznych w celu omówienia sposobów zreformowania systemu politycznego w Kazachstanie, aby zapobiec destabilizacji.

W wiecu wzięło udział około tysiąca osób. Przed tłumem przemowy wygłosili Prezes Fundacji Bolathana Tayzhan, Mukhtar Tayzhan, dziennikarka Gulzhan Ergalieva poeta Mukhtar Shakhanov i inni. Poinformowano i planach zorganizowania kolejnego mitingu na dzień 25 lutego.

Akcja zakończyła się aresztowaniami. Liderzy i działacze partii OSDP – Bolat Abilov, Zharmakhan Tuyakbai, Amirzhan Kosanov i Amirbek Togusov zostali uznani za winnych przeprowadzenia nieusankcjonowanego mitingu. Międzyrejonowy Specjalistyczny Sąd Administracyjny miasta Almaty wydał decyzję o aresztowaniu Amirzhana Kosanova i Amirbeka Togusova na okres 15 dni, Bolata Abilova na 18 dni, z czego trzy dni ogólnego okresu aresztowania – za obrazę sądu. Współprzewodniczący OSDP Zharmakhan Tuyakbai został skazany na karę grzywny 20 MRP („miesięczny wskaźnik obliczeniowy”, kwota kary wynosi 30.000 tenge). Zatrzymany również działacz partyjny Baltash Tursynbaev został zwolniony.