Gorące tematy:

Kazachstański reżyser Bolat Atabayev odwiedził Kijów

W 2012 roku spędził 20 dni w więzieniu, został aresztowany za wsparcie, które okazał publicznie strajkującym robotnikom naftowym w Zhanaozen w grudniu 2011 roku. Oskarżony o wzniecanie nienawiści został uwolniony dzięki okazanemu mu międzynarodowemu wsparciu i presji wywieranej m.in. przez środowiska kulturalne na władzę w Kazachstanie. Jest założycielem teatru „Stambuł“ w Kazachstanie. Obecnie mieszka w Niemczech. Do Kijowa wybrał się specjalnie po to by przejść się po Majdanie. W wywiadzie dla portalu gazeta.ua Atabayev opowiedział o sztuce, którą właśnie napisał, o stosunku Niemców do konfliktu rosyjsko-ukraińskiego oraz o szansach na uwolnienie Olega Sentsova.

– W Niemczech jest wielu Niemców myślących po rosyjsku, mówią o sobie „rozumiejący-Putina“ [Putin-Verstehen]. Mówią: rozumiemy geopolityczne interesy Putina. Ale co z wolą Ukraińców? Dlatego napisałem humorystyczną historyjkę o Kazachstanie i Ukrainie – opowiada Atabayev.

Kazachstański reżyser w wywiadzie streścił także fabułę swojej nowej sztuki – Będą dwie matki na scenie – rosyjska i ukraińska. Bedą pokazywać zbieżności tych dwóch narodów. Putin wierzy, że historia kraju jest historią wojny, ale tak naprawdę to historia kultury. Te dwie matki reprezentują dwie kultury, obie opłakują swoich synów. Dojdą do porozumienia, opowiadając sobie jak wyrastali ich synowie. Co więcej, te dwie matki zostaną przyjaciółkami, ale niestety po różnych stronach barykady (…).

Atabayev odpowiadając na pytanie co można zrobić by uwolniono ukraińskiego reżysera Sentsova opowiada o swoim wyjściu na wolność – Kluczową rolę w moim wybawieniu odegrały Niemcy. 6 lipca na urodziny Nazarbayeva pod kazachstańską ambasadą w Niemczech zorganizowano pokaz. Aktorka, która była topless napisała na swoim ciele „wolność“ po niemiecku i rosyjsku. Była bita i cała we krwi. Goście, którzy przyszli świętować urodziny Nazarbayeva byli w szoku.

Cały wywiad dostępny na gazeta.ua