Gorące tematy:

Na zaproszenie ODF siostra N. Savchenko w Polsce

Od początku tygodnia w Warszawie przebywa Vira Savchenko – siostra więzionej w rosyjskim więzieniu porucznik ukraińskiej armii Nadii Savchenko. Celem wizyty, zorganizowanej przez Fundację Otwarty Dialog, jest m.in. zapoznanie przedstawicieli organizacji pozarządowych, dziennikarzy, a także polskich parlamentarzystów z sytuacją Nadii i wypracowanie działań, które mogą pomóc w uwolnieniu ukraińskiej porucznik.

We wtorek w Ukraińskim Świecie Vira Savchenko wzięła udział w spotkaniu z przedstawicielami Amnesty International Polska, Helsińskiej Fundacji Praw Człowieka oraz Komitetu Obywatelskiego Solidarności z Ukrainą. Podczas rozmów omówione zostały działania, jakie mogą zostać podjęte w obronie Nadii.

Następnego dnia siostra więzionej pilotki uczestniczyła w konferencji prasowej, w której udział wzięli także żołnierz ochotniczego batalionu “Ajdar” – Zhenia oraz Bianca Zalewska – dziennikarka i korespondentka wojenna telewizji espreso.tv. Tego samego dnia Vira Savchenko, wzięła także udział w spotkaniu z przedstawicielami Polsko – Ukraińskiej Grupy Parlamentarnej Sejmu RP. Głównymi tematami rozmowy były sytuacja Nadii i innych jeńców wojennych oraz misje obserwacyjne organizowane przez Fundację Otwarty Dialog. Co najważniejsze posłowie zadeklarowali chęć pomocy m.in. poprzez przygotowanie stanowiska w sprawie Nadii przez prezydium, które następnie trafi do wszystkich grup parlamentarnych współpracy z Ukrainą państw członkowskich Unii Europejskiej, Ministerstw Spraw Zagranicznych i parlamentów Ukrainy i Federacji Rosyjskiej. W spotkaniu wzięli udział m.in. posłowie Maria Zuba, Małgorzata Gosiewska, Marcin Święcicki, Andrzej Lewandowski i przedstawiciele ODF Aleksandra Gajewska i Natalia Panchenko.