Gorące tematy:

Ukraińska pilotka N. Savchenko ma trafić do szpitala psychiatrycznego

Sąd w Woroneżu zdecydował o wydłużeniu aresztu pilotki N. Savchenko do 30 października, jednocześnie nakazał przejść ukraińskiej porucznik tzw. stacjonarną ekspertyzę psychiatryczną w Instytucie Serbskiego w Moskwie. 

Decyzja sądu zapadła mimo podważenia przez obronę wszystkich zebranych przeciwko Savchenko dowodów. Ekspertyza ma się odbyć w tym samym szpitalu psychiatrycznym, w którym obecnie przetrzymywany jest Oleksiy Cherniy – krymski aktywista EuroMajdanu. 

Skierowanie na psychiatryczną ekspertyzę oznacza pozbawienie ukraińskiej porucznik kontaktu ze światem zewnętrznym – w tym z adwokatami i służbami konsularnymi Ukrainy. Istnieje także zagrożenie, że w szpitalu, wbrew woli Savchenko, mogą zostać jej podane dowolne preparaty.

Jednocześnie sąd odmówił wszczęcia sprawy w związku z jej uprowadzeniem z terytorium Ukrainy, o co wnosiła obrona Savchenko.

Savchenko brała udział w Antyterrorystycznej Operacji prowadzonej na wchodzie Ukrainy. 17 czerwca została wzięta do niewoli przez prorosyjskich separatystów. Przy ich udziale oraz we współpracy z rosyjskimi służbami specjalnymi została nielegalnie przewieziona do Rosji, gdzie wszczęto przeciwko niej sprawę karną. Ukrainkę oskarża się m.in. o udział w zabójstwie dwóch dziennikarzy rosyjskiej, publicznej stacji WGTRK.