Gorące tematy:

PR 1: Czy rozmowy mogą przynieść kres konfliktowi na Ukrainie?

Czy rozmowy mogą cokolwiek zmienić? Czy Unia może pomóc Ukrainie i jak może pomóc? Na te i inne pytania odpowiadał Tomasz Czuwara, rzecznik Fundacji, w radiowej jedynce.

W „Magazynie Europejskim” programu pierwszego rozmawiano m.in. o cyklu spotkań Ukrainy, Rosji, Francji i Niemiec i szansach na załagodzenie konfliktu na drodze rokowań. Jak zwrócił uwagę rzecznik Fundacji – po raz pierwszy „czwórka” spotkała się na początku lipca, zawierając zawieszenie broni, które wkrótce zostało zerwane. „Interesy Rosji służą temu, aby powiększyć swoje wpływy, prowadzić politykę imperialistyczną i skonsumować Ukrainę” – stwierdził Czuwara – „Rosja realizuje scenariusz rządź i dziel”. Tym samym wyraził wątpliwość w skuteczność rozmów.

Czuwara zaapelował także o udzielenie Ukrainie jak najdalej idącego wsparcia, w tym militarnego. Jego zdaniem Unia Europejska powinna stać się partnerem dla Ukrainy – „Moim zdaniem, zdaniem Fundacji Otwarty Dialog jedyną szansa na wpłynięcie na Rosję jest solidarność, w ramach Unii Europejskiej, w ramach NATO i jedno wspólne stanowisko”. 

Posłuchaj audycji