Gorące tematy:

Wielka parada wyszywanek i nie tylko. Dzień Niepodległości i Flagi Narodowej Ukrainy w Warszawie

24 sierpnia w Warszawie odbędzie się wielka parada wyszywanek. Wydarzenie, organizowane przez Euromajdan Warszawa i Fundację Otwarty Dialog pod patronatem Ambasady Ukrainy, będzie kulminacyjnym momentem odbywających się w Warszawie ogólnoświatowych obchodów Dnia Niepodległości Ukrainy. 

Wyszywanka to tradycyjny strój Ukraińców – bogato zdobiona haftami koszula noszona zarówno przez kobiety, jak i mężczyzn. Haft wykonywany na koszuli posiada wiele lokalnych wariantów i kolorów, różnych dla poszczególnych regionów Ukrainy. W Warszawskim pochodzie udział zapowiedziało już kilkaset osób. Parada wyruszy z Placu Zamkowego, w niedzielę o godzinie 13.00 i dotrze pod pomnik Tarasa Szewczenki, gdzie złożone zostaną kwiaty, a w powietrze wzbiją się 23 białe gołębie.

„23 białe gołębie będą symbolizować 23 lata niepodległości Ukrainy oraz pokój, który jest dla narodu ukraińskiego obecnie najbardziej upragnioną wartością” – powiedziała Natalia Panchenko, przewodnicząca komitetu organizacyjnego Euromajdanu Warszawa. 

Więcej o wydarzeniu na stronie: https://www.facebook.com/events/1488231994755108/?ref=23

W związku z obchodami Dnia Niepodległości i Dnia Flagi Narodowej Ukrainy Fundacja Otwarty Dialog oraz inne organizacje, przygotowały w Warszawie wiele atrakcji, które przybliżą kulturę i zwyczaje Ukrainy. 

Pierwszy dzień obchodów zadowoli miłośników dwóch kółek. 23 sierpnia, o godzinie 11.00 pod Kolumną Zygmunta na Starym Mieście rozpocznie się gra miejska organizowana przez Fundację Otwarty Dialog. Rowerzyści odwiedzą miejsca, silnie związane z narodem ukraińskim. Celem przejazdu będzie upamiętnienie Niebiańskiej Sotni, czyli poległych w obronie Majdanu. Finałem będzie przejazd z flagami ukraińskimi do Ukraińskiego Świata i Muzeum Majdanu (ul. Nowy Świat 63).

Więcej informacji na stronie: https://www.facebook.com/events/700644100022556/?ref=23 

Również w sobotę, na terenie XIX Liceum Ogólnokształcące im. Powstańców Warszawy (ul. Zbaraska 1), o godzinie 16.00 rozegrany zostanie mecz piłkarski. Drużyna Ambasad Ukrainy, Gruzji i Mołdawii zmierzy się z drużyną Ukraińców Warszawy (UST „Sokół”). Dojdzie również do rozgrywki koszykarskiej.

Informacje o wydarzeniu znajdują się na stronie: https://www.facebook.com/events/433482190124316/?ref=23

Wieczorem, po emocjach sportowych, przedstawiciele ambasad, posłów wspierających Ukrainę oraz przyjaciół z Polski spotkają się na pikniku. Zainteresowani będą mogli odwiedzić również stoisko Fundacji Otwarty Dialog. W tym czasie wolontariusze Fundacji będą zbierali datki do puszek, które przekazane zostaną na rzecz akcji „kuloodporni.org”.

„Fundacja Otwarty Dialog od początku wspiera Ukrainę w jej słusznej walce przeciw dyktaturze wewnętrznej i zewnętrznej agresji. Zbiórki pieniędzy, odzieży, leków, pomoc ofiarom, wsparcie najbardziej potrzebujących rodzin, które podczas Euromajdanu i późniejszej rosyjskiej agresji na Krymie oraz na wschodzie Ukrainy straciły bliskich, to tylko część naszych działań. Włączając się do obchodów Dnia Flagi Narodowej i Dnia Niepodległości Ukrainy pokazujemy naszą solidarność z ukraińskim społeczeństwem i niesłabnące wsparcie Polaków”- mówi Bartosz Kramek, Przewodniczący Rady Fundacji Otwarty Dialog.

W niedzielne popołudnie warto odwiedzić Nowy Fort (ul. Czarneckiego 51). W programie obchodów organizowanych przez Związek Ukraińców w Polsce i Stowarzyszenie „Nasz Wybór” przewidziane są koncerty zespołów z Polski i Ukrainy, pokazy ukraińskich filmów dokumentalnych, wernisaż wystawy „God Save Ukraine”, panele dyskusyjne i spotkania, jarmark ukraińskiego rękodzieła, warsztaty dla dzieci i dorosłych (zajęcia tańców ludowych, kozackich sztuk walki, pisania ikon, kulinarne). Uczestnicy wydarzenia będą mieli okazję posmakowania również specjałów kuchni ukraińskiej. Na miejscu stanie również namiot Fundacji Otwarty Dialog, gdzie uczestnicy uzyskają wszelkie informacje, dotyczące zakresu pomocy udzielanej Ukrainie przez Polaków za pomocą Fundacji, dowiedzą się też więcej o akcji „kuloodporni.org”.

Przez cały weekend Fundacja Otwarty Dialog zaprasza na Dni Otwarte do centrum “Ukraiński Świat” i Muzeum Majdanu (ul. Nowy Świat 63), podczas których zwiedzający będą mieli okazję zobaczyć m.in. wystawę poświęconą tym ważnym datom. Centrum będzie otwarte w sobotę w godz. 12.00-17.00 oraz w niedzielę w godz. 14.00-17.00. 

Dzień Niepodległości Ukrainy obchodzony jest od 1992 roku, kiedy to Rada Najwyższa Ukrainy przyjęła dekret, ustanawiający 24 sierpnia świętem państwowym.

Więcej o weekendowych wydarzeniach można znaleźć na Facebooku: http://on.fb.me/1w7LuZs

Dodatkowych informacji udziela:
Tomasz Czuwara, [email protected] tel. 534 670 800