Gorące tematy:

Protest SDP przeciwko aresztowaniom w Kazachstanie

Stowarzyszenie Dziennikarzy Polskich protestuje przeciwko aresztowaniu Igora Vinyavskiego, redaktora naczelnego gazety “Vzglyad” i przedłużenie mu aresztu o 2 miesiące. SDP wystąpiło również do Międzynarodowej Federacji Dziennikarzy  o pomoc dla kazachskich kolegów.

Igor Vinyavsky redaktor naczelny niezależnej gazety „Vzglyad” został oskarżony o wzywanie do obalenia ustroju. Grozi mu siedem lat więzienia.

Funkcjonariusze Komitetu Bezpieczeństwa Narodowego wkroczyli do redakcji w poniedziałek wieczorem. Wcześniej tego samego dnia zatrzymano też 15 działaczy niezarejestrowanej partii opozycyjnej Alga, której szef Vladimir Kozlov właśnie wrócił z Brukseli, gdzie był gościem Parlamentu Europejskiego. Lubelska Fundacja Otwarty Dialog, która monitoruje sytuację w Kazachstanie, informuje, że z rodziny i przyjaciele nie mogą nawiązać kontaktu z zatrzymanymi. Według Fundacji powołującej się na relacje świadków i współpracowników zatrzymanych akcja sił bezpieczeństwa jest związana z zaangażowaniem gazety w wyjaśnianie przebiegu grudniowych wydarzeń w Zhanaozen, gdzie doszło do krwawych starć protestujących pracowników sektora naftowego z policją oraz monitorowaniem styczniowych wyborów parlamentarnych w Kazachstanie. Rządząca partia prezydenta Nursułtana Nazarbajewa zdobyła w nich 81 proc. głosów.

Tydzień temu wezwano na przesłuchania 15 pracowników niezależnego portalu Stan.kz, który obszernie informował o wydarzeniach w obwodzie magnistauskim, gdzie wprowadzono stan wojenny.

Fundacja Otwarty Dialog apeluje do społeczeństwa polskiego i środowiska dziennikarskiego o wsparcie działań w obronie niezależnych dziennikarzy w Kazachstanie, wobec których nasilają się ostatnio represje ze strony władz republiki

www.sdp.pl