Gorące tematy:

Dementi w sprawie apelu z 13.08.2014 r. adwokatów Dmitriya Dinze, Svetlany Sidorkinej, Vladimira Samokhina

13.08.2014 r. adwokaci Dmitriy Dinze, Svetlana Sidorkina i Vladimir Samokhin, opublikowali apel do prezydentów Ukrainy i Rosji, w którym zaproponowali „podjęcie decyzji o wzajemnej wymianie przez Ukraińców i Rosjan osób aresztowanych na terenach obu państw”.  Fundacja Otwarty Dialog, która współpracuje z rosyjskimi adwokatami Markiem Feyginem, Nikolayem Polozovem i Ilyą Novikovem, broniącymi w Rosji ukraińskiej pilotki Nadiyi Savchenko, porwanej przez rosyjskie służby specjalne, zaprzecza by brała jakikolwiek udział w tego typu apelach i uzgodnieniach. 

W związku z tym pragniemy zwrócić uwagę, iż sformułowania rosyjskich mediów, w których stwierdza się, że „obrońcy Savchenko proszą o dokonanie wymiany w zamian za rosyjskiego dziennikarza Andreya Stenina” są nieprawdziwe i nie mają podstaw. Adwokat Ilya Novikov ostatni raz był na spotkaniu z Nadiyą 12.08.2014, więc zaledwie dzień przed ukazaniem się apelu w sprawie „wymiany”, i o takich działaniach nie było mowy.

Fundacja Otwarty Dialog pragnie zwrócić uwagę, że za oficjalne informacje należy uważać tylko te, które zostały uzyskane od adwokatów Marka Feygina, Nikolaya Polozova i Ilyi Novikova, jak również od przedstawicieli Fundacji.

Oficjalne oświadczenie adwokatów występujących w obronie Nadiyi Savchenko:

„Negocjacje w sprawie wymiany powinny zostać zainicjowane przez oficjalne władze, nawet wtedy, gdy są prowadzone nieoficjalnymi kanałami. Jeśli rosyjskie władze zwrócą się do nas z prośbą o przekazanie władzom ukraińskim propozycji w sprawie dokonania wymiany Savchenko, to my to zrobimy. Tak samo, jeśli propozycja wyjdzie od drugiej strony. Tak czy inaczej, przekażemy tę informację Nadiyi i udzielimy jej rady, jeśli o nią poprosi. Sądzimy, że z praktycznego punktu widzenia, wymiana byłaby najszybszym i najskuteczniejszym rozwiązaniem problemu.

Ale my nie zwracaliśmy się z prośbą o zorganizowanie wymiany, nie proponowaliśmy żadnych kandydatur, i nie będziemy tego robić. To jest niewłaściwe. Uważamy, że jako adwokacinie powinniśmy sami inicjować podobnych rozmów. Jeśli władze obu krajów zechcą znaleźć rozwiązanie, z przyjemnością im pomożemy, alekażda jałowa rozmowa, niepoparta prawdziwą polityczną wolą, pogarsza tylko szansę na porozumienie.

Sama Nadiya Savchenko również nas nie prosiła, aby wystąpić z taką inicjatywą. Ci, którzy ją znają, dobrze wiedzą, że ona sama nigdy nie poprosi o coś podobnego. Jesteśmy świadomi, że jeśli rosyjskie władze podejmą decyzję, to do wymiany może dojść i bez jej zgody, podobnie jak bez jej zgody została przywieziona do Rosji. W każdym razie, dopóki do tego nie doszło, planujemy prowadzenie obrony Nadiyi w sprawie karnej, w tradycyjny sposób, nie bacząc na pogłoski odnośnie ewentualnej wymiany”.

W celu uzyskania dodatkowych informacji prosimy o kontakt:
Andrey Shumskiy, rzecznik prasowy Fundacji Otwarty Dialog +380675987755
+38093-168-78-79 [email protected]