Gorące tematy:

Trwa trzecia międzynarodowa misja obserwacyjna do Federacji Rosyjskiej

11 sierpnia rozpoczęła się misja obserwacyjna zorganizowana przez Fundację Otwarty Dialog we współpracy z ukraińskim Ministerstwem Spraw Zagranicznych. Uczestnikami misji są poseł na Sejm RP Andrzej Lewandowski, przedstawicielka ukraińskiej organizacji Center for Civil Liberties i obywatelskiej grupy nadzoru OZON Valeria Rybak oraz przedstawiciel Fundacji.

Celem misji jest monitorowanie sytuacji uprowadzonej ukraińskiej pilotki, porucznik Nadii Savchenko oraz czterech aktywistów EuroMajdanu, przetrzymywanych w więzieniu Lefortovo i szpitalu psychiatrycznym Center of Serbsky. Delegacja spotka się w Woroneżu oraz w Moskwie z przedstawicielami najważniejszych instytucji państwowych, władzy sądowniczej, a także społeczeństwa obywatelskiego oraz organizacjami pozarządowymi zajmującymi się przestrzeganiem praw człowieka w Rosji.

Nadia Savchenko jest przetrzymywana w areszcie w Woroneżu. Zgodnie z prawem międzynarodowym, Rosja nie ma żadnego prawa więzić, stawiać oskarżeń i sądzić Ukrainki. Pod koniec lipca Sąd Okręgowy w Woroneżu nie zgodził się na opuszczenie przez Nadię więzienia, niezależnie od oferowanej przez obrońcę kaucji. W trudnej sytuacji znajdują się także obywatele Ukrainy, podejrzani o terroryzm na terenie okupowanego Krymu. Oleg Sentsov, znany ukraiński reżyser i producent oraz Oleksandr Kolchenko, Gennadiy Afanasyev i Aleksey Chirniy – wszyscy czterej byli aktywistami ruchu EuroMajdan. Głównym powodem represjonowania działaczy jest ich jednoznaczne stanowisko w sprawie integralności terytorialnej Ukrainy. Do niedawna przebywali w areszcie śledczym Lefortovo w Moskwie. Według najnowszych informacji Aleksey Chirniy został przeniesiony do szpitala psychiatrycznego Center of Serbsky. Stan jego zdrowia pozostaje nieznany.

To już trzecia misja obserwacyjna do Federacji Rosyjskiej zorganizowana przez Fundację. W dniach 16-18 lipca odbyła się pierwsza misja ws. porucznik Nadii Savchenko. Z przedstawicielami rosyjskich instytucji rządowych i wymiaru sprawiedliwości spotkali się posłowie na Sejm RP, deputowani do Rady Najwyższej Ukrainy, a także przedstawiciele ukraińskich organizacji broniących praw człowieka oraz biura ukraińskiego Rzecznika Praw Obywatelskich.