Gorące tematy:

Sąd odrzucił zażalenie w sprawie zarekwirowania kamizelek kuloodpornych na granicy

Sąd Rejonowy w Tomaszowie Lubelskim odrzucił zażalenie złożone przez Fundację Otwarty Dialog w sprawie zatrzymania transportu kamizelek kuloodpornych na Ukrainę. Od wyroku nie przysługuje prawo do odwołania.

Na posiedzeniu, które odbyło się 11 sierpnia sąd miał rozpatrzyć zażalenie odnośnie zatrzymania 42 szt. kamizelek kuloodpornych IV klasy. O przemyt celny podejrzani są dwaj obywatele ukraińscy, którzy brali udział w zorganizowaniu transportu. Zarekwirowany na granicy sprzęt, zaliczony w poczet dowodów, nie może spełniać swojej roli – służyć ochronie życia, wobec czego w imieniu Panów Kushnira i Khavunka Fundacja złożyła zażalenie w tej sprawie.

W trakcie trwania posiedzenia przed budynkiem sądu odbył się protest przeciwko przetrzymywaniu kamizelek kuloodpornych. Fundacja Otwarty Dialog wraz z EuroMajdan Warszawa i przedstawicielami mniejszości ukraińskiej apelowała o zwrócenie sprzętu potrzebującym. Swoją solidarność z protestującymi wyrazili m.in. Ukraińcy zamieszkali w Tomaszowie Lubelskim. Mimo to sąd odrzucił zażalenie powołując się na przepisy w tym zakresie. Co najważniejsze – postanowienie sądu nie przekreśla jednak ewentualnego zwrotu kamizelek.

Obrońca Panów Kushnira i Khavunka, mec. Wojciech Mądrzycki skomentował decyzję sądu: „Niezmiennie staliśmy na stanowisku, że Urząd Celny nie powinien traktować kamizelek jako dowodów rzeczowych (…). Sąd nie podzielił tego stanowiska, twierdząc, że na etapie postępowania prokuratorskiego kiedy prowadzone są działania śledcze, kamizelki mogą być jeszcze potrzebne. Choćby po to by biegły specjalista mógł stwierdzić czy faktycznie kamizelki i ochrona jaką zapewniają dają podstawę do decyzji o tym czy mogą być legalnie transportowane, czy też nie”.

„Spodziewamy się szybkiego zakończenia sprawy. Może nastąpić to niebawem, choć nie ma jeszcze ustalonej daty. Może to być kwestia dwóch tygodni jednak wszystko zależy o decyzji i dobrej woli Urzędu Celnego, których w tej chwili brakuje. Zgodnie ze wskazaniem sądu, kluczowa w tej chwili jest decyzja prokuratury (spodziewana w tym tygodniu), która otworzy drogę do zakończenia sprawy z Urzędem Celnym – mamy nadzieję z pozytywnym skutkiem” – dodał Mądrzycki.